Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

"Vecais, ej prom!" Cilvēki Kazahstānā ir nikni uz režīmu, bet laipni viens pret otru (80)

Reportāža no Almati
Raksta foto
Foto: TASS/Scanpix

Situācija Kazahstānā pēdējo dažu dienu laikā ir strauji mainījusies vairākas reizes. Vispirms protestētāji panāca valdības atkāpšanos, bet pēc tam arī Nursultana Nazarbajeva aiziešanu no pēdējā viņa ieņemtā oficiālā amata. Vēlāk protesti pārauga sadursmēs ar varas struktūru pārstāvjiem, un nu jau tiek ziņots par vairākiem desmitiem bojāgājušo. Medijs "Meduza” piedāvā Kazahstānas žurnālistes Aisulu Toišibekovas reportāžu par trešdienas notikumiem Kazahstānas pilsētā Almati.

5.janvārī ap plkst. 15 kopā ar draugu izgāju no mājām, lai pastaigātos pa rajonu un uzzinātu, kas notiek. Ielās bija diezgan daudz cilvēku, tuvākajā pārtikas veiklā rindas – beigusies maize. Nedaudz tālāk - lielāku ielu krustojumā protestētāji neveiksmīgi mēģina bloķēt satiksmi. Blakus esoši veikali, tirdziņš un ātrā ēstuve - visi slēgti.

Vien dažus kvartālus tālāk deg vairākas policijas automašīnas, bet armijas kravas automašīna stāv ar caurām riepām. Pirms vairākām stundām šeit notika protestētāju sadursmes ar policiju, kas centās nepieļaut protestētāju nokļūšanu galvenajos Almati laukumos – Astanas laukumā un Republikas laukumā.

Raksta foto
Foto: TASS/Scanpix

Mums garām paiet kārtējā protestētāju kolonna. Vīriešu ir vairāk, sieviešu - mazāk. Pa priekšu brauc dažas mašīnas, lai brīdinātu pretim braucošos. Vēl dažas mašīnas apstājas krustojumā, lai apturētu satiksmi.

Daļa brauc klusējot, no citām mašīnām skandē “Alga, Kazahstan!” (“Kazahstāna, uz priekšu!”)

Garāmgājēji gājienu filmē ar saviem telefoniem, bet protestētāji lūdz to nedarīt. Viņi arī ar akmeņiem un nūjām cenšas sabojāt uz ielām izvietotās novērošanas kameras.

“Vecais, ej prom!”

5.janvāra vakarā pilsētā tika atslēgts internets – gan mobilais, gan parastais. Taksometru pakalpojumu sniedzēji arī strādāja ar pamatīgiem traucējumiem. Mums izdevās apturēt mašīnu, kuras vadītājs piekrita mūs aizvest uz Republikas laukumu.

Uz ielām, pa kurām mēs braucām, nekas pārāk nenotika, tāpēc Republikas laukumā mēs nokļuvām ātri un bez sarežģījumiem.

Tur mēs attapāmies cilvēku jūrā - laukumā bija aptuveni 3000 cilvēku. No mums pa labi Almati administrācijas ēka dega ar spilgtu liesmu.

Policistu un citu spēka struktūru pārstāvju laukumā vispār nebija. Kāda sieviete stāsta, ka policisti esot tikai pie prezidenta rezidences ēkas. Pēc kāda laika pūlis saorganizējas un sāk virzību prezidenta rezidences virzienā.

Protestētājiem ejot pa Nazarbajeva prospektu, ir dzirdami šāvieni. Tie kļūst arvien skaļāki un biežāki.

Kādā brīdī pūlis sāk skandēt par nācijas līderi dēvētajam Nazarbajevam adresētu saukli “Šal, ket” (“Vecais, ej prom”). Kā atbilde uz šo saukli no prezidenta rezidences atkal atskan šāvieni, kuru troksnis drīz vien nomāc skandētāju balsis.

Kad šāvieni skanēja jau pavisam tuvu, mēs metāmies bēgt.

Raksta foto
Foto: AFP/SCANPIX

Nevajag viņus sist. Viņi ir tādi paši kā mēs

Laukumu mēs pametam kopā ar daudziem citiem cilvēkiem. Jo tālāk no laukuma mēs aizgājām, jo mazāk cilvēku redzams.

Izbradātajā zālienā mētājās nolauzta plāksne ar prospekta nosaukumu. Apmēram šajā laikā Taldikorganā tiek gāzts Nazarbajeva piemineklis.

Mēs satiekam vairākus jauniešus, kuri stāsta, ka pirmo reizi dzīvē piedalās protestos.

Jauna sieviete laukumā pie prezidenta rezidences ieradusies brīdī, kad protestētāji sākuši iebrukt ēkā.

“Bija ļoti bail. Tā bija spēcīga agresija, bet tā bija valdāma un mērķtiecīga. Bija redzams, ka cilvēki ir nikni uz režīmu, bet laipni viens pret otru,” stāsta jaunā sieviete.

Viņa redzēja, kā no ēkas tiek izvesti vairāki cilvēki militārās formās. Dažus no viņiem protestētāji sākuši sist, bet citi aicinājuši to nedarīt.

“Nevajag viņus sist. Viņi ir tādi paši cilvēki, kā mēs. Viņi tikai pildīja pavēles,” saukuši protestētāji.

Ievainotos kareivjus vairāki protestētāji aizveduši uz slimnīcu.

“Cilvēkus tagad [varas iestādes] sāk demonizēt. Bet viņi bija ļoti adekvāti. Viņi izturējās cieņpilni un neļāvās marodierismam,” piebilst jaunā sieviete.

Veikalu izlaupīšanas sākušās vēlāk, bet tas esot izskatījies aizdomīgi, it kā būtu inscenētas.

“Kāds cenšas uzburt ainu par zvērīgiem protestētājiem, tomēr nekā tāda nebija,” uzsver jaunā sieviete.

Cita protestu dalībniece stāsta, ka viņa protestēt gājusi, nevēlēdamās palikt malā, kad visa Kazahstāna ir ielās.

“Kaut kam ir jāmainās, režīms mūs neapmierina. Šobrīd ir tieši tas brīdis, kad jāiet ielās un jāaizstāv sava pilsoniskā pozīcija,” norāda protestētāja.

Arī šī sieviete noraida varas iestāžu naratīvu, ka protestētāji esot “zvēri”

“Tie ir cilvēki, kuri pieprasa nevis izdzīvošanu, bet gan normālu dzīvi. Šobrīd tiek veidota vēsture. Lai kā arī tas beigtos - šis ir pagrieziena punkts,” viņa piebilda.

Varasiestādes un aktīvisti ceturtdien ziņoja, ka Almati naktī uz 6.janvāri drošības struktūrām apspiežot protestus, dzīvību zaudējuši vairāki desmiti cilvēku.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu