Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Izziņota "Barikādēm 31" programma (1)

1991. gada barikādes. Doma laukums
1991. gada barikādes. Doma laukums Foto: Ilgvars Gradovskis

Šobrīd aprit 31 gads, kopš 1991. gada janvāra barikādēm, kad Latvijas neatkarības atbalstītāji aizstāvēja valsts brīvību pret militārām akcijām un neatkarības pretiniekiem. Aicinām uz Barikādēm 31 programmas pasākumiem, kas galvenokārt notiks tiešsaistes režīmā.

Barikādes bija nozīmīgs tautas pašapziņas un gribas izpausmes brīdis, kad cilvēki bija apņēmības pilni nosargāt savu zemi un brīvību. Tā bija nevardarbīgās pretošanās izpausme, masveidīga gatavība aizsargāties bez ieročiem, kad, Latvijas Tautas frontes aicināti, cilvēki izveidoja barikādes apkārt stratēģiski svarīgiem objektiem Rīgā un citur Latvijā. Pateicoties plašajai sabiedrības iesaistei, neatkarības pretinieku mēģinājums pārņemt varu izgāzās. 1991. gada janvāra barikādes ir arī izcils un unikāls starptautiskas nozīmes nevardarbīgas pretošanās piemērs, kā arī būtiska Latvijas vēstures sastāvdaļa.

Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns: “Neviens nav atcēlis iespēju atcerēties, stāstīt un apzināties, cik liela nozīme mūsu valsts vēsturē ir 1991. gada barikāžu notikumiem. Šos notikumus nedrīkst aizmirst, un tie ir jānodod nākamajām paaudzēm kā latvieša identitātes neatņemama sastāvdaļa. Tāpēc aicinu šogad individuāli ikvienu ar lepnumu godināt mūsu tautas varoņu piemiņu, jo galvenais mūsu mērķis ir atcerēties viņu ieguldījumu Latvijas valstiskās neatkarības atgūšanā.”

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības prezidents Renārs Zaļais: “Izsludinām Barikādēm 31 programmu, kas būs īpaši veidota visu pasākumu baudīšanai tiešsaistē 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā, sociālajos tīklos un Latvijas medijos. Muzeja mājas lapā virtuāli var izstaigāt visu muzeju, ka arī ir apskatāma jaunā izstāde. Latvija ir tāda, kādu mēs paši to veidojam. Ikvienam vajadzētu padomāt par to, ko varam darīt mūsu valsts labā. Un ikkatrs no mums spēj darīt ko labu Latvijai! Ko lielu vai mazu vari izdarīt tu?”

1991. gada barikādes. Zaķusala
1991. gada barikādes. Zaķusala Foto: Ilgvars Gradovskis

1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības valdes loceklis, Latvijas Tautas frontes priekšsēdētājs no 1990. līdz 1992. gadam un grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” autors Romualds Ražuks: ”Kāpēc mums izdevās? Kā Latvija nosargāja savu brīvību, par kuru esam maksājuši dārgu cenu, izlejot to cilvēku asinis, kas aizgāja mūžībā? Kā reāli notika barikāžu organizēšana un norise? Šie un daudzi citi jautājumi tiek atbildēti vēsturiskā grāmatā “Latvijas Tautas fronte barikādēs”, ko atklās 18. janvārī plkst. 19.00 tiešsaistē 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā. Aicinu iepazīties ar hronoloģisku un detalizētu barikāžu laika notikumu norisi un iesūtīt jautājumus, uz kuriem varu atbildēt, lai padziļināti izprastu šo Latvijas vēstures posmu. Grāmata ir pieejama visās Latvijas bibliotēkās un lielākajās grāmatnīcās.”

Dubultās lielformāta fotogrāfiju izstādes “Atceroties 1991. gada barikādes” kurators Ilmārs Znotiņš: “Fotogrāfiju izstāde notiks pilsētvidē divās barikāžu notikumiem nozīmīgās un simboliskās vietās – laukumā pie Brīvības pieminekļa un Doma laukumā. Brīvības piemineklis ir Latvijas valsts un tautas neatkarības, brīvības un cīņas simbols, kuru 1991. gada janvārī skāra neatkarības pretinieku – OMON kaujinieku lodes, savukārt Doma laukums bija viena no pirmajām un nozīmīgākajām Barikāžu aizstāvju pulcēšanās vietām. Dubultizstādē būs iespēja skatīt iepriekš neeksponētas Barikāžu dalībnieku uzņemtas fotogrāfijas no 1991. gada Barikāžu muzeja, Kara muzeja un Kuldīgas novadpētniecības muzeja krājumiem. Izstādē būs skatāmi foto atradumi, kurus pēc publiska aicinājuma iesūtīja cilvēki, atsaucoties uz muzeja aicinājumu 2020. gada beigās.”

LTV satura redaktore Vikija Valdmane-Rozenberga: “Barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija vitāli svarīga un simboliska loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai un arī tagad kā katru gadu skatītājiem piedāvāsim atcerēties 1991. gada janvāra notikumus dokumentālajās filmās un attālināti skatīt atceres pasākumus.

Atceroties barikāžu laiku, Latvijas Televīzija skatītājiem piedāvās noskatīties vairākas dokumentālās filmas. 13. janvārī ēterā būs Jura Podnieka studijas dokumentālā filma “Mūsu barikāžu laiks”. Šī 2001. gadā tapusī filma ir atskats uz 1991. gada janvāra notikumiem Latvijā no desmit gadu distances. 19. janvārī varēs noskatīties režisora Romualda Pipara dokumentālo filmu “Vēsture aiz kadra. Kino”, kas ir vēstījums par Rīgas Kinostudijas kinodokumentālistiem, kuri iemūžināja Trešās Atmodas notikumus kinohronikās. Savukārt 20. janvārī piedāvāsim vērot unikālus arhīva kadrus un iepriekš nedzirdētas vēsturiskas liecības par barikāžu laiku Gundara Rēdera un Oditas Krenbergas veidotajā dokumentālajā filmā “Tautas cietoksnis. Barikādes 1991” – tā pirmizrādi piedzīvoja pērn, kad atzīmējām Barikādēm 30.

Atceres pasākumus atspoguļosim ziņu raidījumos un sabiedrisko mediju portālā LSM.LV. Savukārt 20. janvāra vakarā LTV1 pārraidīsim barikāžu atceres koncertu “1991”, kas notiks Rīgas Doma baznīcā. Koncerta programmu ar visiem labi zināmu un mīļu komponistu dziesmām veido grupas “Dagamba” mūziķi Valters Pūce un Dainis Tenis.”

Programma – Barikādēm 31

1991. gada barikāžu atceres pasākumi Rīgā

Trešdien, 2022. gada 12. janvārī plkst. 17.00 – Saruna pie melnajām klavierēm. Tiešraide no Latvijas Nacionālās bibliotēkas. Sarunā piedalīsies: grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” autors Romualds Ražuks, spēlfilmas “Janvāris” režisors Viesturs Kairišs un konferences “X stunda. Barikādēm 30” grāmatas redaktors Augusts Zilberts. Sarunas vadītāja: Valsts prezidenta padomniece Sarmīte Ēlerte. Pie klavierēm: Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Ventis Zilberts. 1991. gada 12. janvārī notika “Sanāksme pie melnajām klavierēm” – tas bija brīdis, kad Latvijas Tautas frontes Domes sēdes starplaikā Latvijas Universitātes Lielajā aulā pie tur esošā melnā flīģeļa sapulcējās LTF valdes locekļi, lai lemtu par barikāžu norisi – stratēģiski svarīgu objektu aizsardzības pasākumiem galvaspilsētā un novados. Tiešraide: sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un www.lnb.lv, kā arī LNB.lv un 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapās.

Ceturtdien, 2022. gada 13. janvārī plkst. 18.00 – Tradicionālais Zaķusalas barikāžu aizstāvju pasākums notiks attālināti Zoom platformā un tiks pārraidīts tiešraidē portālā LSM.lv un 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā. Pasākumā attālināti uzrunu teiks aizsardzības ministrs Artis Pabriks, uzstāsies barikāžu dalībnieki, Jaunsargi dos svinīgo solījumu un spēlēs NBS štāba orķestris. Atceres pasākumam Zaķusalā ir dziļi simboliska nozīme, ņemot vērā, ka barikāžu laikā Latvijas Televīzijai bija vitāli svarīga un simboliska loma patiesas informācijas nodrošināšanai sabiedrībai.

No 2022. gada 13. līdz 25. janvārim klātienē būs apskatāma dubultā lielformāta fotogrāfiju izstāde “Atceroties 1991. gada barikādes” brīvā dabā un visu diennakti. Tā ietvers fotoizstādi “Barikādes un to dalībnieki” Doma laukumā – vērienīgs foto stāsts par 1991. gada barikādēm Rīgā un Latvijā. Un fotoizstāde “Barikāžu 14 dienas un naktis” Brīvības laukumā – 1991. gada barikāžu kulminācijas dienu hronoloģija. Fotoizstāžu kurators – Ilmārs Znotiņš. Ja iedzīvotāji izstāžu fotogrāfijās atpazīst sevi vai savus tuviniekus, aicinām ziņot muzejam – tel. 67213525 vai sūtot e-pastu uz info@barikades.lv. Apmeklējot izstādi, ir jāievēro spēkā esošie epidemioloģiskie noteikumi, tajā skaitā 2 m distance starp personām.

Svētdien, 2022. gada 16. janvārī – individuāla ziedu nolikšana visas dienas garumā piemiņas vietā “Baltais krusts” pie Vecmīlgrāvja tilta un Mārupes kapos pie pieminekļa brīvības cīnītājiem.

No 2022. gada 17. līdz 23. janvārim Mārupes kultūras nama iekšpagalmā būs apskatāma izstāde, veltīta 1991. gada barikāžu atcerei.

Otrdien, 2022. gada 18. janvārī plkst. 19.00 – Romualda Ražuka grāmatas “Latvijas Tautas fronte barikādēs” prezentācijas pasākums un atbildes uz lasītāju jautājumiem. Tiešraide: 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā.

Ceturtdien, 20. janvārī – 1991. gada barikāžu aizstāvju atceres diena, valsts svētki. Individuāli visas dienas garumā ziedu nolikšana II Meža kapos, godinot 1991. gada 20. janvārī bojā gājušos. Individuāli visas dienas garumā ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un Bastejkalnā pie bojā gājušo piemiņas akmeņiem.

2022. gada 20. janvārī plkst. 10.00 – 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienai veltīta Latvijas Valsts Prezidenta Egīla Levita, Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces, Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa un barikāžu laika LTF priekšsēdētāja Romualda Ražuka uzrunas barikāžu dalībniekiem un Latvijas iedzīvotājiem. Tiešraide: 1991. gada barikāžu muzeja Facebook lapā un LSM.lv.

2022. gada 20. janvārī plkst. 11.00 Gunāra Astras pieminekļa “ Nebaidies” atklāšana. Piemineklis latviešu brīvības cīnītājam Gunāram Astram tiks uzstādīts pie ēkas Brīvības ielā 34, kur 1983. gadā viņu notiesāja LPSR Augstākā tiesa. Latviešu patriots Gunārs Astra 1983. gada 15. decembra tiesas prāvā teica savu Pēdējo vārdu, noslēdzot to šādi: "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo tumšo laiku."

Pieminekļa atklāšanā piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits un Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns, Gunāra Astras brālis Leons Astra, 1991.gada barikāžu biedrības prezidents Renārs Zaļais un L.Doroņina - Lasmane, kā arī pieminekļa autors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Pieminekļa atklāšanas pasākumu būs iespējams vērot tiešraidē Tieslietu ministrijas Facebook un Youtube kontā.

2022. gada 20. janvārī plkst. 16.00. Folkloras un seno cīņu kopas “Vilkači” koncerts. Pieejams: KTMC “Ritums” YouTube kanālā.

2022. gada 20. janvārī plkst. 18.00. Koncerts “Ar dziesmu dzīvībā”. Norises vieta: RKTMC “Mazā Ģilde”.

2022. gada 20. janvārī plkst. 19.00. Koncerts “1991”. Norises vieta: Rīgas Domā Domā (zaļajā režīmā ar sertifikātiem) un LTV1 ēterā plkst. 22.10.

1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija klātienē apmeklējama muzejā Krāmu ielā 3, Rīgā, darba dienās no plkst. 10.00 līdz 17.00.

1991. gada barikāžu muzeja ekspozīcija un foto izstādes virtuāli apskatāma mājas lapā.

Papildinātā 1991. gada barikāžu muzeja digitālā izstāde apskatāma ŠEIT.

Sekojiet līdzi 1991. gada barikāžu muzeja aktivitātēm mājas lapā un sociālajos medijos:  Facebook

Instagram

Twitter

Informāciju sagatavoja Jeremejs Reinis Druvietis, "Barikādēm 31" komunikācijas vadītājs.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu