“Krimināla kriptovalūtu lietošana rada lielus šķēršļus tam, lai nākotnē kriptovalūtas varētu kļūt par pilntiesīgu alternatīvo valūtu. Tas palielina iespējamību, ka pret kriptovalūtām var tikt noteikti dažādi liegumi, kā rezultātā lielākie cietēji būs nevainīgi cilvēki,” norāda “Chainalysis” savā ziņojumā.
Visvairāk kriptovalūtas izmantotas tādos noziegumos kā naudas izkrāpšana, un tas tiek darīts decentralizēto finanšu (DeFi) platformās.
DeFi platformas nereti piedāvā līdzekļu aizdevumus, apdrošināšanu un citus finanšu pakalpojumus, apejot tradicionālās iestādes kā bankas. Šajās platformās ir arī nozīmīgi trūkumi, kā vāja uzraudzība un nereti – arī lietotājam negodīgi nosacījumi.
Tiek norādīts, ka kriptovalūtu zādzības apjoms pērn palielinājās pieckārtīgi, salīdzinot ar 2020. gadu. “Chainalysis” norāda, ka pērn nozagtas digitālās monētas 3,2 miljardu dolāru vērtībā. Aptuveni 2,2 miljardi no šiem līdzekļiem tika nozagti tieši DeFi platformās.
Izplatītākā krāpšanas shēma DeFi platformās ir viltus investīcijas, respektīvi – platformu veidotāji piedāvā apšaubāmas investīcijas iespējas un ātru peļņu, bet pēc tam, kad lietotāji pārskaitījuši platformai noteikti summu kriptovalūtās, vienkārši pazūd ar iegūto naudu. Šādās shēmās pērn nozagti vairāk nekā 7,8 miljardi dolāru, kas ir 82% kāpums, salīdzinot ar gadu iepriekš.