Kazahstāna Eiropai piegādā 20% no gada laikā nepieciešamā urāna. Tāpat Centrālāzijas valsts ir kļuvusi par nozīmīgu tirgus spēlētāju, pateicoties urāna ieguves zemajām izmaksām, kas ir ļoti svarīgs faktors urāna ražotājiem. Lai arī pēc Fukušimas katastrofas pieprasījums un cenas pēc urāna kritās, tās pēdējo gadu laikā ir atguvušās, ņemot vērā “zaļo politiku”, ko ievieš arvien vairāk valstu.
“Pašreizējās problēmas Kazahstānā var radīt situāciju, ka kodoldegvielas uzņēmumi ārpus Kazahstānas dara visu iespējamo, lai maksimāli diversificētu urāna piegādes un mazinātu atkarību no šīs valsts,” sacīja Hince.
Bagātīgi fosilā kurināmā resursi
Kazahstāna ir Naftas eksportētājvalstu organizācijas sabiedrotā (OPEC+), un tā ir lielākā naftas ieguvēja Centrālāzijas reģionā, kas iegūst aptuveni 1,6 miljonus barelu naftas dienā. Lielākā daļa naftas produktu tiek eksportēti uz ārzemēm, tostarp Ķīnu un Eiropas Savienību. Valstij ir 12. lielākās naftas rezerves pasaulē, ko sastāda 30 miljardi barelu naftas.
Tāpat Kazahstāna ir viena no galvenajām ogļu ieguvējām pasaulē. 2018. gadā valsts saražoja 108 miljonus tonnu ogļu.
Ogļūdeņraža sektors kopš 1991. gada Kazahstānai ir piesaistījis vairāk nekā 60% no kopējā tiešo ārvalstu investīciju apjoma, un šis sektors nodrošina pusi no eksporta peļņas. Lielākie naftas ražotāji pasaulē, kā “ExxonMobil”, “Chevron”, Itālijas “Eni” un Francijas “TotalEnergies”, ir investējuši Kazahstānā miljardiem dolāru, lai palīdzētu valstij apgūt naftas un gāzes ieguvi.
Tiek norādīts, ka 80% no Kazahstānā iegūtās naftas tiek eksportēta uz Eiropas Savienību. Pašreizējie protesti potenciāli varētu būt ietekmējuši naftas ieguves procesu lielākajos naftas laukos – Tengizā (ko pārauga “Chevron” vadīts konsorcijs), Kašaganā (“Shell”) un Karačaganakā.
Nemieri ir laikā, kad OPEC+ valstis nespēj sasniegt naftas ieguves kvotas, kas uztur naftas cenu dinamiku. Nav zināms, vai mēs redzēsim naftas ieguves pārrāvumus, kas liks cenām kāpt, tomēr pastāv risks, ka Kazahstānas nemieru dēļ naftas cenas var sasniegt trīsciparu skaitli,” saka OANDA vecākais tirgus analītiķis Kregs Erlams.
Eksperti norāda, ka Kazahstānas politiskā krīze var atstāt negatīvas sekas uz esošo enerģētikas krīzi Eiropā un pasaulē. Ir skaidrs – ja Kazahstānā būs problēmas ar dabas resursu ieguvi un eksportu, tad gaidāms jauns energoresursu cenu kāpums pasaulē.