Šodien jāatsākas prāvai, kur apsūdzībā par valsts apzagšanu tiesā bijušo diplomātu Rūdolfu Brēmani. Neizvērtēts paliks, kā, izmantojot dienesta stāvokli, neviena neuzraudzītais Brēmanis paralēli darbojās arī “zelta vīzu” tirdzniecībā un gādāja klientus Šlesera kādreizējam biznesa partnerim.
Pirms pieciem gadiem Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE) dzīvojošais Morteza Omidali Šadrams (Morteza Omidali Shadram) bija priecīgs. Viņš domāja, ka par 110 000 eiro ir nopircis zemi villai ekskluzīvā Latvijas kūrortā, daļas perspektīvā uzņēmumā un uzturēšanās atļaujas Eiropas Savienībā. Un tas viss – pateicoties Latvijas pagaidu vēstniekam AAE Rūdolfam Brēmanim, kurš darījumu izkārtojis.
Nepilnu pusgadu pēc piešķiršanas valsts Šadramu ģimenes termiņuzturēšanās uzturēšanās atļaujas (TUA) jeb “zelta vīzas” anulēja. Perspektīvais bizness ir tā kādreizējā īpašnieka Viestura Koziola izveidota matrjoška, kurā lielākā daļa dalībnieku ir tādi paši TUA pircēji. Un ekskluzīvais slēpošanas kūrorts? Brēmaņa mātei piederošs neapbūvēts zemes gabals Cēsu nomalē, kurš jaunajam īpašniekam nav pārrakstīts, lai arī nauda samaksāta.
“Mēs lūdzam iejaukties..un atrisināt mūsu problēmu, jo mēs šajā iesaistījāmies tikai tāpēc, ka uzticējāmies vēstniecībai un tās vadītājam Rūdolfam Brēmanim,” teikts Šadrama 2020.gada aprīlī nosūtītajā sūdzībā Latvijas iestādēm. Tai pievienota Brēmaņa kā vēstniecības pagaidu vadītāja vizītkartes kopija.
Kad izmeklētāji atklāja, ka Brēmaņa darbība Dubaijā ir beigusies ar lielāko finanšu afēru atjaunotās Ārlietu ministrijas (ĀM) vēsturē (vairāk šeit), noskaidrojās, ka dienesta laikā viņš paralēli bijis iesaistīts TUA tirdzniecībā. To izmeklēja atsevišķā kriminālprocesā, bet beigās Brēmani neapsūdzēja, Re:Baltica noskaidroja tiesībsargājošajās iestādēs. Lai gan TUA tirgošana notikusi, izmantojot dienesta stāvokli un Latvijas valsts simbolus, izmeklētāji uzskatīja, ka “tā bija neētiska, bet ne nelikumīga,” Re:Baltica teica izmeklēšanai tuvs avots.