Sociālie transferti vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli
Arī ienākumi no algota darba dažādās kvintilēs auguši ļoti atšķirīgi. Izteikts pieaugums (9%) bijis tikai piektajā jeb turīgāko mājsaimniecību kvintilē. Aptuveni 2% pieaugums bijis pirmajā un ceturtajā kvintilē, savukārt otrajā un trešajā, kur alga tāpat ir nozīmīgākais iztikas avots, ienākumi no tās pat nedaudz samazinājušies.
Ienākumi no algota darba vidēji uz vienu mājsaimniecības locekli
Jāpiebilst, ka saskaņā ar CSP datiem 2020.gadā pieaudzis arī ienākumu nevienlīdzību apzīmējošais Džini koeficients – šajā rādītājā kopā ar Bulgāriju un Lietuvu negatīvā ziņā esam starp Eiropas Savienības līderiem.
Eglītis ar padomnieka starpniecību faktiski atzina, ka, minot skaitļus, nav bijis precīzs. Viņa rakstiski sniegtajā atbildē (ar pilnu tekstu var iepazīties šeit) teikts, ka, runājot par algu pieaugumu 2020.gadā, viņš izmantojis 2021.gada 3.ceturkšņa datus, “kas parāda ap 10% pieaugumu vidējam atalgojumam valstī”. Savukārt, runājot par pabalstu kāpumu, viņš esot izmantojis tikai pirmās jeb trūcīgāko iedzīvotāju kvintiles datus, kurā visi ienākumi auguši tikai par 5,5% un kas viņam šķitis labs raksturojums sarunā par nabadzības riska tendencēm. Jāpiebilst, ka arī pirmajā jeb trūcīgāko kvintilē pabalsti neveido visus ienākumus, bet tikai nepilnus 54% (2020.gadā).
Ministrs arī norāda, ka nabadzības riska slieksnis ir relatīvs rādītājs, un “ja turīgāko cilvēku ienākumi aug straujāk un līdz ar to nabadzības riska slieksnis ceļas, cilvēki ar zemiem ienākumiem pat ar to pašu vai palielinātu pensijas/ algas apmēru var nokļūt zem nabadzības riska sliekšņa.” Eglīša atbildē arī teikts, ka “2020.gadā aizvien bija nevienlīdzīgs ienākumu pieaugums, bet 2021.gadā situācijai ir jāuzlabojas, jo tika ieviesta minimālo ienākumu reforma.”