Kultūras ministrijas un Latvijas Nacionālā kultūras centra (LNKC) aicinājumam sniegt priekšlikumus Latviešu vēsturisko zemju un kultūrtelpu attīstības plāna izstrādei atsaukušies interesenti no visām vēsturiskajām zemēm - līdz šim brīdim saņemti 276 priekšlikumi.
Latviešu vēsturisko zemju un kultūrtelpu attīstības plāna izstrādei saņemti 276 priekšlikumi
Kā informēja LNKC pārstāve Linda Ertmane, saņemtie priekšlikumi kultūras, tūrisma un uzņēmējdarbības, valodas, pētniecības, izglītības, kopienas kapacitātes un citās jomās tiks apkopoti un izmantoti Latviešu vēsturisko zemju un kultūrtelpu attīstības plāna sagatavošanai. Visaktīvāk "ideju talkā" piedalījušies Sēlijas, Kurzemes un Latgales pārstāvji.
Runājot par šī brīža "ideju talkas" rezultātiem, kultūras ministra ārštata padomnieks kultūrpolitikas īstenošanas jautājumos Valts Ernšreits atzīmēja, ka dalība bijusi ļoti aktīva, kas arī bija sagaidāms.
"Novadu savdabība, tās saglabāšana un nodošana nākamajām paaudzēm ir jautājums, kas, šķiet, skar ikvienu, lai gan ne visi mēs par to ikdienā aizdomājamies. Tāpēc šī ideju talka nav bijusi tikai līdzeklis, lai iegūtu idejas Vēsturisko zemju un kultūrtelpu attīstības plānam, tā kalpojusi arī kā rosinājums pašiem apzināt sava novada vērtības, iespējas un darāmo to saglabāšanai un arī tam, lai ļautu tās iepazīt citiem," akcentēja Ernšreits.
No šodienas, 18.janvāra, līdz 26.janvārim notiks tiešsaistes semināri, kuros interesenti tiks iepazīstināti ar likuma plāna mērķiem, kā arī aicināti sniegt savas idejas plāna izstrādē. Katrs seminārs veltīts noteiktai vēsturiskajai zemei: šodien - Zemgalei, 20.janvārī - Sēlijai, 21.janvārī - Latgalei, 25.janvārī - Kurzemei, 26.janvārī - Vidzemei un Rīgai.
Pēc Ertmanes paustā, ņemot vērā lielo atsaucību un interesi, priekšlikumus Latviešu vēsturisko zemju un kultūrtelpu attīstības plāna izstrādei iespējams iesniegt vēl laikā līdz 31.janvārim, kamēr norisinās tiešsaistes semināri, aizpildot anketu, sekojot saitei. Anketu veido trīs daļas - paša priekšlikuma vai ieceres, ziņām par tās īstenošanu un informācijas par pieteicēju, lai plāna veidotāji nepieciešamības gadījumā varētu sazināties un precizēt anketā norādīto informāciju.
2021.gada 1.jūlijā stājies spēkā jaunais Latviešu vēsturisko zemju likums, kura mērķis ir veicināt latviešu vēsturisko zemju iedzīvotāju kopējo apziņu, identitāti un piederību kultūrtelpu saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību.