Kūstošie ledāji un okeāna ūdens sasilšana veicina globālu jūras līmeņa celšanos. Kopš 1900. gada tas ir cēlies visstraujāk.
Okeāna ūdens sasilšana prasa ilgāku laiku. Ja gaisa temperatūra nepieaug vairāk par šiem 1,5 grādiem, tad turpmākos 2000 gadus jūras līmenis augs par 2 līdz 3 metriem.
Ja pārsniedz 2 grādu robežu, tad tie būs 2 līdz 6 metri attiecībā pret šībrīža līmeni.
Arktisko jūras ūdeņu ledāji sarūk.
Vēl viena būtiska lieta – reģionos aiz polārajiem lokiem gaisa temperatūra pieaug salīdzinoši pat straujāk nekā citviet pasaulē.
No 2011. līdz 2020. gadam arktisko loku ledāju kļuva vismazāk, un tā tas bija salīdzinājumā ar 1850. gadu. Bet, piemēram, pērnvasar ledāju apjoms saruka visvairāk tieši pēdējo 1000 gadu griezumā.
Divas trešdaļas no ekstrēmajiem laikapstākļiem 20 gadu laikā notikušas cilvēka ietekmes dēļ.
Kopš 1980. gada plūdu un lietavu apjoms visā pasaulē ir četrkāršojies.
Kaut arī tik ekstrēmiem laikapstākļiem nav izteikti viens iemesls, klimata pētnieki palēnām sāk pētīt tieši cilvēka radīto ietekmi konkrēti uz katru karstuma viļņa, plūdu, sausuma un vētras gadījumu.
Lielbritānijā bāzētais klimata ziņu resurss “Carbon Brief” apkopoja datus no 230 pētījumiem un secināja, ka 68 procentos gadījumu – 43 procentos karstuma viļņi, 17 procentos sausums, 16 procentos smagas lietavas – pēdējo 20 gadu laikā iemesls bijis cilvēka izraisītas klimata pārmaiņas.
Pasauli pārņems moskītu pārnests vīruss.
Viens no pašlaik nepatīkamākajiem, moskītu pārnestajiem vīrusiem ir Denges vīruss, kas jau ir nogalinājis vismaz 10 tūkstošus cilvēku un iedragājis veselību vai labklājību 100 miljoniem cilvēku ik gadu.
“Aedes aegypti” moskīti pārnēsā šo slimību iepriekš neredzētās vietās. Zinātnes žurnāls “Nature” vēstīja, ka Denges vīruss varētu izplesties ASV, Meksikas, Austrālijas, Ķīnas un Japānas teritorijās jau pavisam drīz.