Smēķu industrija, kā vienmēr, ir soli priekšā likumdevējam. Kad jaunie produkti jau iekarojuši popularitāti un atkarībās ierāvuši galvenokārt jauniešus, deputāti sākuši spriest, kādus ierobežojumus piemērot elektroniskajām cigaretēm un citiem jaunajiem tabakas izstrādājumiem.
Tie, kuriem atkarība vēl nav izveidojusies un kuriem naivi šķiet – tikai pamēģināšu. Gan mācēšu apstāties.
Latvijas Universitātes (LU) sociologi smēķēšanas paradumus pētījuši ilgstoši un priecājas, ka uzklausīt gatava Sabiedrības veselības apakškomisija Saeimā.
Likumdevējam savā veidā ar ierobežojumiem nākas dzīties pakaļ tirgū notiekošajam. Kamēr cigarešu paciņas biedē ar baisiem attēliem, smaržīgos un biezos dūmus tirgo un lieto itin brīvi.
Un, kā apstiprina pētījums, smēķēšana nav tikai atkarība. Tai ir arī socializēšanās un baudas funkcija.
“Tur jau ir tā lieta, ka pasaulē ir dažādi veidi, kā tabaku patērē. Eksotiski, smalki ieelpošanas veidi, jo tā nonāk uzreiz plaušās. Vai šī košļājamā tabaka, tā gan ir nelegāla Latvijā – tabakas spilventiņi, kur jaunieši stāstīja, ka tie ir melni, pēc izkošļāšanas pielīp griestiem un ir profesionālās ievirzes skolas, kur griesti nomētāti,” saka LU Sociālo zinātņu fakultātes profesore Aija Zobena.