Vakar, 30. janvārī, plašu rezonansi sabiedrībā izsauca aģentūras LETA ziņa par Valsts valodas centra (VVC) ieteikumiem saistībā ar stilistisko neitralitāti attiecībā uz vairāku etnonīmu lietošanu.
Valodnieku ieteikumi attiecībā uz etnonīmu lietošanu raisījuši plašas diskusijas soctīklos (42)
Aģentūra LETA, atsaucoties uz VVC Latviešu valodas ekspertu komisijas secināto, ziņoja, ka valodnieku ieskatā latvisko terminu stilistiskā neitralitāte jāvērtē no latviešu pasaules uztveres un Latvijas vēstures, nevis citu kultūru pieredzes pozīcijām, "līdz ar to latviešu valodā vārdi "nēģeris", "mongolis", "krievs", "aziāts", "eiropietis", "amerikānis" u. tml. ir tikpat neitrāli kā "latvietis", "lietuvietis", "vidzemnieks", "rīdzinieks", "daugavpilietis".
Šis ieteikums sociālajos tīklos raisījis plašas diskusijas.
Ļoti gribēju kaut ko uzrakstīt par n-vārda diskusiju, bet man šķiet tik idiotiski un īsti neaptverami, ka pieaugušiem cilvēkiem, kuri kājiņas ļurina gaisā par savām "tiesībām" lietot to vārdu, ir jāmāca, kas ir cieņa, ka izlēmu neko neteikt.
— Ance Tarvida (@ancetarvida) January 31, 2022
Mums nepatīk, ja rietumu presē par Latviju raksta "post-soviet republic", bet atsevišķi tautieši grib cilvēkiem ar tumšu ādas krāsu pierādīt, ka n* vārds latviski ir pareizi un viņiem nevajag būt iebildumu.
— Jānis Meirāns (@EgonsAlters) January 30, 2022
Biju domājis, ka Valsts valodas centrs mani vairs nespēj pārsteigt. Tā iestāde šķiet jau gadiem ilgi ar savu darbību konsekventi cenšas citus pārliecināt par savu bezjēdzīgumu.
— Kristaps Kretainis (@Kristap_s) January 30, 2022
Ja vārds X tiek uzskatīts par aizskarošu visās Rietumeiropas valodās, tad pozīciju, ka X latviski nav aizskarošs, būs ļoti grūti izskaidrot cilvēkiem no ārpuses. (Ja vārds tiktu uzskatīts par aizskarošu tikai angliski, tad būtu vienkāršāk.)
— Andris Ambainis (@AAmbainis) January 30, 2022
Tikmēr centrs medijiem pirmdien, 31. janvārī, izsūtītā paplašinātā komentārā uzsver, ka visi tautību, nāciju, etnisko grupu u. tml. nosaukumi jeb etnonīmi vai to funkcijā lietoti apzīmējumi var būt gan stilistiski neitrāli, gan stilistiski marķēti, un vēlreiz norādīja, ka to stilistiskā neitralitāte katrā atsevišķā gadījumā jāvērtē no latviešu pasaules uztveres un Latvijas vēstures, nevis vienīgi no citu kultūru pieredzes pozīcijām, kas mēdz būt būtiski atšķirīgas.
"Kā jebkuru vārdu, arī tādus nosaukumus kā "nēģeris" u.c. iespējams lietot ar nievājošu nokrāsu, lai paustu negatīvu attieksmi pret vienu vai vairākām personām, kuras apzīmē attiecīgais vārds. Izšķirošā nozīme šādos gadījumos ir kontekstam, kādā vārds tiek lietots," norāda centrs, secinot, ka galvenais, kas jāievēro, nosaucot citu tautību cilvēkus,
ir savstarpēja cieņa un kontekstuālo faktoru apsvēršana,
it īpaši, uzrunājot konkrētus cilvēkus.
Tāpat VVC vecākais referents sabiedrisko attiecību jomā Rihards Veršiņins apstiprināja, ka centrā tiek gatavota paplašināta atbilde uz TVNET jautājumiem saistībā ar VVC Latviešu valodas ekspertu komisijas veikto atzinumu, ieteikumiem un to pamatojumu.