Covid-19 vakcinācijas laikā atklājas, ka starp valsts daudzajām datu bāzēm nav nevienas, kurā būtu iedzīvotāju aktuālās adreses un telefona numuri. Līdz ar to ģimenes ārsti daļu savas prakses nepotēto pacientu kontaktus vispār nevar atrast.
Pagājušā gadā novembrī rūjieniete Inese Vīksna kārtējo reizi nespēja aizmigt. Nomāca šķietami bezcerīgā situācija valstī. Mājsēde. Dzīve pieklususi. Katru dienu ziņas par desmitiem mirušo no koronavīrusa izraisītajām sekām. Inesei radās ideja. Ar nepacietību sagaidījusi rītu, viņa jau astoņos zvanīja savai ģimenes ārstei Marikai Grūslei.
“Dakterīt, es esmu vesela, bet man ir ideja. Gribu palīdzēt,” viņa sāka savu runu, lai kā brīvprātīgā pieteiktos apzināt ārstes nevakcinētos pacientus. Tobrīd visiem ģimenes ārstiem valdība to bija noteikusi kā obligātu pienākumu.
“Mēs bijām priecīgi. Pašiem tam vienkārši nepietika laika,” atceroties Vīksnas zvanu, Re:Baltica stāsts ārste Grūsle.
Viņa ir viena no četriem ģimenes ārstiem Rūjienas pusē. Praksē gandrīz 3000 pacientu. Strādā kā maza poliklīnika sešas dienas nedēļā no plkst.8 līdz 18. Pacientus pieņem arī Grūsles palīdze. Vēl ir divas māsiņas un administratore. Pret Covid-19 praksē vakcinē 3-4 dienas nedēļā, vidēji dienā sapotējot ap 20 pacientu. Vakcinēties gribētāju rindas neapsīka pat vasarā, kad citur valstī vakcinēšanas tempi kritās.
“Mēs ar vakcīnām nodrošinājām visus, kuri bija izteikuši vēlmi vakcinēties,” Re:Baltica stāsta prakses administratore Gundega Jansone. Apzināt vēl tos, kuri paši vēlmi neizrādīja, viņai nebija laika.