Vācijas Paula Ērliha institūts veicis pētījumu, salīdzinot dažādu ražotāju antigēna testus. Pētījumā pārbaudīti 245 ātrie antigēna testi un secināts, ka piektā daļa kvalitātes pārbaudījumu neiztur, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma".
Cik precīzi ir Latvijas skolēniem izsniegtie Covid-19 antigēna testi? (3)
Viens no Latvijā lietotajiem testiem "Hangzhou Singclean" visās pozīcijās ir novērtēts ar nulles procentu efektivitāti.
LTV īpašu uzmanību pievērsa tieši četriem testiem, kuri bija "Panorāmas" rīcībā un pēdējo nedēļu laikā izsniegti skolēniem.
Pirmie skaitļi tabulā norāda uz testu jutīgumu. Proti, kā tie reaģē, ja cilvēks testēšanas brīdī ir ļoti infekciozs un kā samazinās vai tieši otrādi – nesamazinās rādītāji, ja infekcijas daudzums nav pārāk liels.
Tā kā paštestu mērķis ir "noķert" ļoti infekciozos gadījumus, kad cilvēks aktīvi izplata vīrusu, tad svarīgi pievērst uzmanību skaitlim kreisajā pusē. Kā redzams tabulā, trim no četriem testiem gadījumos, ja cilvēks aktīvi izdala vīrusu, ir visai labi efektivitātes rezultāti.
Izņemot vienu – pašu augšējo "Hangzhou Singclean", kuram Paula Ērliha institūts ir iedevis nulles efektivitāti pilnīgi visās pozīcijas.
"Panorāma" norādīja – raidījums darīja visu iespējamo, lai pārliecinātos, ka tieši šis ir tas pats tests, ko saņem skolēni, bet izjuta to pašu situāciju, kurā nonāk patērētājs, kas vēlas pārbaudīt, cik efektīvs ir nopirktais tests. Ražotājs un nosaukums sakrīt.
LTV arī piebilda, ka ne šī paša ražotāja vārds, ne arī testa nosaukums pašlaik nav atrodams augstu efektivitāti uzrādījušu testu sarakstā.
Šādu sarakstu dalībvalstīm izsūta Eiropas Komisija. Visticamāk, šos testus lieto Latvijas skolēni un tie nopērkami arī aptiekās.
Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka skaidroja: "Mēs esam pieprasījuši informāciju gan no ražotāja, gan no piegādātāja un pieprasījuši arī informāciju no Vācijas, lai noskaidrotu, [vai] šajā tabulā norādītie dati ko liecina. Pirms mums nav pretējas informācijas, varam teikt, ka šie testi ir lietojami."
Bet Veselības inspekcijas Medicīnisko ierīču uzraudzības nodaļas vadītāja Jeļena Cīrule teica: "Vispirms komersanti iesniedz savus piedāvājumus, tad notiek izvērtēšana. Tikai pēc tam notiek līgumu slēgšana.
Tagad apgalvot, ka efektivitāte ir nulle, kamēr mums nav zināma visa informācija, – es negribētu teikt tik skaļi.
Uz to brīdi, kad bija iesniegta visa dokumentācija, bija gan sertifikāts atbilstoši prasībām, gan ražotāja atbilstības deklarācija."
Veselības ministrijas pārstāve skaidroja: "Pirms mēs pieņemam lēmumu atgriezt atpakaļ vai pateikt, ka šie testi ir neefektīvi,
mums ir jābūt precīzai informācijai, kas to apliecina, un tie ir visi dokumenti, ko iesniedz gan ražotājs gan piegādātājs, gan arī pētījumi.
Spriest tikai pēc interneta vietnes mēs nevaram."