klientiem par iespēju piedalīties šajās nozīmīgajās pamattiesību aizsardzības lietās. Jūs esat drosminieki, kas veido vēsturi!” skaidro kustības “Dzīvesbiedri” pārstāvis.
Kā norāda zvērinātu advokātu biroja Šķiņķis Pētersons partneris Matīss Šķiņķis, kamēr risinājums Saeimā vēl nav atrasts, ir vienīgais juridiskais ceļš, kā šādas ģimenes var panākt, ka valsts konstatē, ka konkrētu personu attiecības ir atzīstamas par ģimenes attiecībām Satversmes izpratnē. “Paredzams, ka šī iespēja nodrošinās ne vien konkrēto attiecību juridisku atzīšanu, bet arī praktiski palīdzēs šādu atzīšanu izmantot, lai panāktu konkrētu ģimenēm paredzēto tiesību īstenošanu. Tas, cik daudzi pāri tik īsā laikā jau ir vērsušies tiesās, parāda, ka jautājums ir ļoti aktuāls un ka tiesiskā regulējuma neesamība ir akūta un jārisina nekavējoties,” skaidro Matīss Šķiņķis.
Jāatzīmē, ka ģimenes fakta tiesiskā atzīšana automātiski negarantēs, ka viendzimuma pāru ģimenēm būs pieejamas tiesības uz citos normatīvajos aktos noteikto ģimenes sociālo un ekonomisko aizsardzību, tomēr šāds tiesas spriedums par fakta konstatāciju ir būtisks rīks, lai viendzimuma pāri varētu aizstāvēt savas ģimenes tiesības citos administratīvi tiesiskos vai civiltiesiskos procesos līdz brīdim, kamēr likumdevējs pieņems efektīvu tiesisko regulējumu, kas nodrošinās arī viendzimuma partneru ģimeņu juridisko, sociālo un ekonomisko aizsardzību.
Lai izpildītu Satversmes tiesas vēsturiskos spriedumus, kas uzdod likumdevējam pienākumu izstrādāt partnerattiecību regulējumu, Tieslietu ministrija jau ir izstrādājusi priekšlikumus jauna divu personu neatkarīgi no dzimuma savienības modeļa atzīšanai – Civilās savienības likumu. Likumprojekts noteiks kārtību, kādā partnerattiecības tiks reģistrētas, noteiks savstarpējās mantiskās attiecības un potenciāli risinās arī sociālos jautājumus, ar kuriem saskaras ģimenes nereģistrētā kopdzīvē.