Palīdzēt pieteicās Rīgas satiksme. Ilgus gadus pašvaldības dotētais uzņēmums strādājis ar zaudējumiem, taču 2019.gadu tas beidza ar 7,7 miljonu peļņu, bet 2020.gadā nopelnīja miljonu. Likums ļauj dāvināt 20 procentus no iepriekšējā gada peļņas. Rīgas satiksme bija gatava klubam dāvināt trūkstošos 450 tūkstošus.
Par dāvinājumu 7. jūlijā nobalsoja Rīgas dome. PAR balsoja ne vien pozīcijas deputāti bet arī vairākums no opozīcijas. Kopā 42 deputāti.
Šonedēļ viņi sāka saņemt vēstules no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja. Izrādās, lēmums bijis nelikumīgs.
KNAB vēstulē deputātiem teikts, ka uzņēmums Rīgas Satiksme sporta klubam drīkstēja dāvināt tikai daļu no 2020.gada peļņas – 196 tūkstošus eiro. Lēmums par 254 tūkstošu dāvināšanu no 2019.gada peļņas ir pārkāpums, jo likums neatļauj dāvināt naudu, kas nopelnīta vairāk kā pirms gada. Līdz ar to deputāti pārkāpuši valsts mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs neskaidro, kāpēc administratīvā pārkāpuma lieta sākta pret deputātiem. Lēmumus sagatavoja ierēdņi, pārskatīja domes juristi. Neviens likuma pārkāpumu nepamanīja un pirms balsojuma deputātus nebrīdināja. Līdz ar to iespējas viņus sodīt ir apšaubāmas.
Līdz nedēļas beigām ne Juridiskās pārvaldes, ne Komercnodrošinājuma pārvaldes vadība nebija saņēmusi ziņas, ka pret viņiem KNAB būtu sākta lietvedība. Ja apstiprināsies, ka tiešām deputātiem bijis jābalso par nelikumīgu lēmumu un ierēdņi to nav pamanījuši, viņu atbildību būs jāvērtē domes vadībai.
Ziedojuma iniciatoriem – Rīgas Satiksmei, gan nāksies skaidroties ar Korupcijas apkarotājiem. Rīgas satiksmes vienlaikus arī basketbola kluba valdes loceklis Jānis Golubevs ir pārliecināts, ka ne viņš, ne arī citi Rīgas satiksmes vadītāji neko sliktu nav izdarījuši. Taču KNAB vēstules saņēmuši.
Uzņēmumā norāda, ka lēmuma rezultātā nav radīti zaudējumi un nav nodarīts kaitējums publiskas personas mantai. Domē savukārt spriež, ka var nākties apstrīdēto daļu 254 tūkstošus atprasīt no basketbola kluba. Tam uzkrājumu nav, tāpēc, visticamāk, atgūtās naudas vietā pašvaldībai būs jāatrod klubam finansējums no citiem avotiem un nauda vienkārši jāizgriež pa apli.
Deputātiem un atbildīgajām amatpersonām par pārkāpumu draud administratīvais naudas sods līdz 700 eiro.