Zviedrijā, izmantojot atkritumus, 2017. gadā tika radīts tāds siltuma daudzums, lai varētu apsildīt 1,25 miljonus dzīvokļu un ar elektrību nodrošināt 680 tūkstošus mājokļu. Pašreiz iekārtas spēj sadedzināt 6,6 miljonus tonnu atkritumu gadā.
Vai pareizi saprotu - atkritumu dedzināšana, lai ražotu enerģiju, varētu būt viens no variantiem?
Tas nav slikts risinājums. Jāsaprot, ka ir daļa tekstila atkritumu, kas ir tik sliktā stāvoklī, ka ar tiem neko nevar iesākt. Vienīgais - sadedzināt. Ja tehnoloģiskais process tiek pareizi organizēts, tiek izmantoti dažādi filtri, vide netiek piesārņota. Protams, nevajag pārcensties un dedzināt visu - arī to, kas vēl ir labs un otrreiz izmantojams.
Atgriežoties pie drēbju kaudzēm, kas tiek aizvestas uz atkritumu poligonu, - kas vajadzīgs, lai uzņēmēji un sabiedrība kopumā būtu ieinteresēta meklēt iespējas, kā izmantot šo resursu?
Cilvēki būs ieinteresēti pārstrādē, ja darbosies DRN, proti, iespēja to atgūt, rīkojoties atbildīgi.
Tekstila materiāls nav tik vērtīgs, lai kāds būtu ieinteresēts to par velti šķirot un vākt. Apģērbs nekad nebūs tādā vērtē kā metāllūžņi.
Problēma ir tā, ka līdz ar DRN pieaugtu gan jauna, gan lietota apģērba cenas veikalos, un tas nebūtu populāri. Jo šobrīd cilvēki domā, kāpēc pirkt dārgu un kvalitatīvu apģērbu, ja var nopirkt četrus nekvalitatīvus un lētus apģērba gabalus.
Pētījuma autoru ieskatā nodokļu likme varētu būt 200,00 eiro par tonnu, kas patērētājam palielinātu apģērba cenu tikai par 0,20 centiem kilogramā, bet būtiski ierobežotu Latvijā ievestā zemas kvalitātes apģērba daudzumu un veicinātu vietējo lietoto tekstila materiālu šķirošanu un nonākšanu “second-hand” veikalos.