Apdrošināšanas sabiedrība "Ergo" uzņēmumam AS "Balticovo" par ugunsgrēku putnu novietnē ir izmaksājusi atlīdzību - 4,3 miljonus eiro, kas ir otra lielākā līdz šim "Ergo" izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība Latvijā, portālu TVNET informēja apdrošināšanas sabiedrības pārstāve Guna Kaše.
Ugunsgrēks "Balticovo": apdrošinātājs izmaksājis 4,3 miljonus eiro
Jau ziņots, ka pērnā gada 23.jūnija rītā Iecavas novadā, uzņēmuma "Balticovo" angārā, sadega ap 4500 vistu, kas ugunsgrēka brīdī vēl atradās putnu mītnē un kuras vēl nebija paspēts izvest. Pirms VUGD ierašanās no objekta bija evakuējās 18 cilvēki. Kopējā degšanas platība bija 3182 kvadrātmetri. Ugunsdzēsējiem izdevās no liesmām nosargāt blakus esošo ražošanas ēku un kūti. Šis ugunsgrēks neietekmēja olu ražošanu un produktu piegādi tirgotājiem.
Pēc ekspertīzes atzinuma, ugunsgrēks izcēlās īssavienojuma dēļ, īsslēguma liesmām un dzirkstelēm saskaroties ar degošiem materiāliem. Ugunsgrēka brīdī bija pagājis mazāk nekā gads kopš ēkas uzbūvēšanas.
Kā informēja "Ergo" pārstāve, atlīdzības summu veido izmaksas gan par bojāto ēku un dējējvistu iekārtām, gan par uzņēmējdarbības pārtraukumu.
Saskaņā ar “Balticovo” un "Ergo" noslēgto īpašuma apdrošināšanas līgumu un uzņēmējdarbības pārtraukuma apdrošināšanas līgumu, olu un olu produktu ražotājam izmaksāta 2,9 miljonu eiro liela atlīdzība par nodegušo putnu novietni, tostarp par ēkā iebūvētajām ražošanas iekārtām, un 1,4 miljonu eiro atlīdzība par uzņēmējdarbības pārtraukumu.
“Joprojām sāp sirds par ugunsgrēka postījumiem. Gan par putnu zaudējumu, gan psiholoģisko triecienu kolēģiem un to, ka nodegusī kūts bija mūsu nesen uzbūvētā pirmā lielizmēra novietne no jaunā ārpus sprosta novietņu kompleksa, ar kuru simboliski atklājām pāreju uz olu ražošanu ārpus sprosta apstākļos.
Situācijā, kad notiek tik liela nelaime un tiek zaudēta daļa no uzņēmuma resursiem, apdrošināšana sniedz neatsveramu atbalstu un iespēju turpināt darbību bez milzīgiem zaudējumiem," uzsvēra AS “Balticovo” valdes loceklis Toms Auškāps,
kurš arī citus uzņēmumus aicina apdrošināt ne vien īpašumu, bet arī uzņēmējdarbības pārtraukšanas riskus, kas ir cieši saistīti ar īpašuma bojājumiem. "Otra lieta, ko esam mācījušies no šī gadījuma: ir ārkārtīgi svarīgi izvēlēties tādu apdrošināšanas summu, kas nav mazāka par īpašuma atjaunošanai nepieciešamajiem līdzekļiem. Tad nelaimes gadījumā izmaksātā apdrošināšanas atlīdzība būs vēl lielāks atbalsts īpašuma atjaunošanai,” norādīja Auškāps.
Kā skaidroja "Ergo" Risku parakstīšanas un produktu attīstības departamenta direktors Pēters Kabuns, zemapdrošināšana jeb situācija, kad klienta izvēlētā apdrošināšanas summa ir mazāka par īpašuma atjaunošanas vērtību, ir plaši izplatīta problēma gan komercīpašumu, gan privātīpašumu apdrošināšanā. "Tā aizvien biežāk saistīta ar pieaugošajām būvniecības izmaksām, kas rada lielu atšķirību starp ēkas atjaunošanas vērtību laikā, kad tika noslēgts apdrošināšanas līgums, un tagad, kad notikusi nelaime," norādīja Kabuns.
"Zemapdrošināšanā, ar ko saskārās arī “Balticovo”, būtisks faktors bija tieši ēkas materiālu (galvenokārt metāla) cenu straujais kāpums jau nepilna gada laikā pēc putnu novietnes uzbūvēšanas. Tas nozīmē, ka papildus apdrošināšanas atlīdzības summai uzņēmumam būs jāiegulda arī savi līdzekļi, lai pilnībā atjaunotu ēku un iegādātos jaunas ražošanas iekārtas. Ikvienam apdrošināšanas ņēmējam, īpaši tiem, kas savus īpašumus apdrošinājuši pirms ilgāka laika, iesakām regulāri pārskatīt un indeksēt apdrošināšanas summas, lai atlīdzība, maksimāli segtu zaudējumus,” iesaka Kabuns.
"Balticovo" ir vadošais olu un olu produktu ražotājs Ziemeļeiropā. Uzņēmuma galvenā ražotne atrodas Iecavā, bet filiāles - Madonā, Daugavpilī, Vilcē un Bēnē. Kā liecina "firmas.lv" dati, 2019.gadā uzņēmums strādājis ar aptuveni 51 miljona eiro apgrozījumu un 1,6 miljonu eiro peļņu, bet dati par pagājušo gadu vēl nav iesniegti. Kā uzņēmuma patiesie labuma guvēji norādīti Tatjana Poplavska, Valdis Grimze un Mhitars Mhitarjans.