Šodienas redaktors:
Jānis Tereško
Iesūti ziņu!

Kā dzīvosim pēc ārkārtējās situācijas beigām – infografika (52)

Papildināts
Premjers Krišjānis Kariņš.
Premjers Krišjānis Kariņš. Foto: Valsts kanceleja

Ministru kabinets otrdien, 15. februārī, lēma par vairākiem sabiedrībai nozīmīgiem jautājumiem – Covid-19 sertifikātu lietošanu pēc 1.marta, pašizolācijas prasībām ieceļošanai, palīdzības sniegšanu Ukrainai, Dziesmu un Deju svētku norisi, kā arī citiem tematiem. Par pieņemtajiem lēmumiem plašāk bija iespējams uzzināt preses konferencē pēc valdības sēdes tiešraidē portālā TVNET.

Preses konferencē piedalījās:

  • Ministru prezidents Krišjānis Kariņš;
  • Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs;
  • Veselības ministrs Daniels Pavļuts;
  • Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs;
  • Valsts kancelejas direktors, Starpinstitūciju darbības koordinācijas grupas vadītājs Jānis Citskovskis.

No 1.marta atsevišķu pakalpojumu saņemšanai joprojām būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts

Arī pēc valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas beigām - 1.marta - atsevišķu pakalpojumu saņemšanai būs nepieciešams Covid-19 sertifikāts, paredz otrdien, 15. februārī, valdībā apstiprinātie grozījumi noteikumos par epidemioloģiskās drošības pasākumiem Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai.

Nosacījums tiks saglabāts publiskos pasākumos telpās un pakalpojumiem, kur ir augstāks risks Covid-19 izplatībai - izklaides pasākumos, diskotēkās, deju klubos, azartspēlēs, sniedzot pakalpojumus, kuru laikā netiek lietotas sejas maskas, piemēram, sporta pakalpojumus, skaistumkopšanas pakalpojumus, labsajūtas pakalpojumus, kā arī sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumus. Tāpat par augsta Covid-19 izplatības riska aktivitātēm ir uzskatāmas dejas, kora dziedāšana un tamlīdzīgas aktivitātes, kā arī sporta aktivitātes, tādēļ tiks saglabāts nosacījums, ka amatieru kolektīvu nodarbībās telpās - koru, deju mēģinājumos, amatieru sporta treniņos varēs piedalīties tikai ar derīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Vienlaikus no 1.marta sertifikāts vairs nebūs nepieciešams, piemēram, iekļūšanai tirdzniecības vietās ar platību virs 1500 kvadrātmetriem.

Balstvakcīnas prasība pakalpojumu saņemšanai, visticamāk, nestāsies spēkā

Balstvakcinācijas pret Covid-19 prasība, lai saņemtu konkrētus pakalpojumus, visticamāk, spēkā nestāsies, preses konferencē pieļāva veselības ministrs.

Sākotnēji bija plānots, ka šāda prasība stātos spēkā 15.februārī, taču pēc koalīcijas savstarpējām diskusijām šie plāni tika mainīti. Pēc ministra paustā, termiņš sākotnēji pārlikts uz 1.martu koalīcijas partiju konsultāciju rezultātā. Taču patlaban šī prasība atkārtoti "pārbīdīta" uz 1.aprīli. Ministra izpratnē, tas nozīmē, ka balstvakcīnas prasība pakalpojumu saņemšanai, visticamāk, spēkā nestāsies nemaz.

Viņš arī minēja, ka arguments, ko koalīcijas partneri esot lietojuši, bija, ka dažu nedēļu dēļ nav vērts ieviest papildu piespiedu pasākumus, kas radīs lielas neērtības iedzīvotājiem vai vismaz daļai no tiem.

No 1. marta Latvijā atcels visas pašizolācijas prasības ieceļošanai; apturēs arī "Covidpass.lv"

Pēc ārkārtējās situācijas beigām - 1. marta - tiks atceltas prasības ievērot pašizolāciju pēc ieceļošanas Latvijā. Vienlaikus tiek saglabāti nosacījumi Eiropas Savienības (ES) digitālo Covid sertifikātu izdošanas un izmantošanas ievērošanai. Tāpat atbilstoši ES regulai tiek saglabāti izņēmumi šo nosacījumu ievērošanai, piemēram, sertifikāti netiek pieprasīti bērniem līdz 12 gadu vecumam.

Tāpat, ņemot vērā, ka atcels nosacījumus ceļotāju pašizolācijai, tiks apturēta "Covidpass.lv" platformas lietošana. Esošajā situācijā ir secināts, ka dati no šīs platformas vairs netiek efektīvi izmantoti, vien radot neērtības ceļotājiem.

Bērniem pakalpojumu saņemšanai nebūs nepieciešams Covid-19 sertifikāts

Tāpat noteiktos gadījumos un ar noteiktiem nosacījumiem tiks atļauts neievērot mājas karantīnu. 

Ņemot vērā Covid-19 izplatības samazināšanās tendences bērnu vecuma grupā, atcelti jebkādi epidemioloģiskās drošības pasākumi bērniem gan dalībai izglītības procesā, interešu izglītībā, kā arī pasākumu apmeklēšanai un pakalpojumu saņemšanai. Tai skaitā bērni, kam nav derīga vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāta, brīvi varēs saņemt jebkādus pakalpojumus vai apmeklēt pasākumus.

Vienīgie epidemioloģiskās drošības pasākumi, kas tiek saglabāti bērnu vecuma grupā, ir skrīninga testēšana izglītības iestādēs, lai pēc iespējas agrāk atklātu inficēšanās gadījumu un to izolētu.

No 1.marta publiskos pasākumos varēs pulcēties līdz 3000 cilvēkiem; privātos - līdz 50

No 1.marta privātos pasākumos varēs pulcēties līdz 50 cilvēkiem, bet īpašos gadījumos piemēram, kāzās, bērēs un kristībās būs ļauts pulcēties līdz 250 personām. Vienlaikus publiskos pasākumos, tai skaitā aizsargātas miermīlīgas pulcēšanās brīvības izpausmēs, tostarp sapulcēs, gājienos un piketos, vienkopus drīkstēs pulcēties līdz 3000 personām.

Reizē atsevišķa prasība izstrādāta noteiktiem valstiski nozīmīgiem kultūras vai sporta pasākumiem, kas varēs noritēt, neievērojot noteikumu iepriekš minēto cilvēku skaitu, ja tiek nodrošināts, ka pasākuma vietā vienlaikus atrodas ne vairāk kā 60% no maksimālā apmeklētāju skaita un pasākuma epidemioloģiskās drošības protokols ir saskaņots ar centru un Veselības ministriju.

Valdība apstiprina pretgaisa aizsardzības sistēmas "Stinger" dāvinājumu Ukrainai

Reaģējot uz Krievijas agresīvo rīcību, valdība otrdien, 15. februārī, slēgtā sēdē atbalstīja pretgaisa aizsardzības sistēmas "Stinger" dāvinājumu Ukrainas bruņotajiem spēkiem.

Valdība jau pagājušajā nedēļā apstiprināja individuālā ekipējuma nosūtīšanu Ukrainai. Ministrijā neatklāja, kāda veida ekipējumu nosūtīs.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu