Krievijas valsts mediju situācijas atainojumā plecu pie pleca ar ukraiņiem provokāciju gatavošanā piedalās amerikāņu, britu un poļu algotņi. Aizvadītā gada nogalē arī Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu ziņoja kolēģiem, ka ASV gatavo provokācijas ar ķīmiskajiem ieročiem. ASV šos izteikumus noliedza kopā ar virkni citu Krievijas apgalvojumu.
Šonedēļ izcēlās apšaudes Ukrainas austrumos, kuru atskaņas sadzirdēja visā pasaulē. Artilērija trāpīja arī bērnudārzam. Lai gan sākumā atsevišķos “Telegram” kanālos to mēģināja pierakstīt Ukrainai, vēlāk bija skaidrs, ka dārziņš atrodas Ukrainas kontrolētajā daļā un šāvuši prokrieviskie kaujinieki. Lai gan Kremļa mediji, atsaucoties uz prokrieviskajiem kaujiniekiem, attīstīja stāstu, ka caurumu sienā nemaz nevarēja izšaut Luhanskas separātisti, interneta izmeklējošās komandas “Bellingacat” dibinātājs un citi noteica, ka šauts tieši no dienvidiem – tātad no Krievijas atbalstīto separātistu puses.
Stāsti par Ukrainu kā potenciālo iebrucēju Kremļa kanālos visu laiku tiek paspilgtināti ar miermīlīgo iedzīvotāju ciešanām.
Pērn novembrī un arī šonedēļ rādīja sižetus par Donbasā it kā atklātajiem masu kapiem, notiekošo saucot par “genocīdu” pret krieviem.
Šo vārdu vairākkārt lietojis arī Putins. “Mūsu vērtējumā, tas, kas šobrīd notiek Donbasā, ir genocīds,” sacīja Putins preses konferencē ar Vācijas kancleru Olafu Šolcu.
Rietumvalstis šos izteikumus nosaukušas par nepamatotiem un uzskata par iegansta radīšanu kara sākšanai.
NATO stratēģiskās komunikācijas centra direktors Jānis Sārts uzskata, ka Krievijas televīzijas kanālos var redzēt iedīgļus tam, ko sauc par “casus belli”, proti, attaisnojumu kara sākšanai. Taču, viņaprāt, nav sasniegts tāds līmenis, lai Krievijas sabiedrība to pilnībā akceptētu.