Tikmēr gan Pārresoru koordinācijas centrā, gan Labklājības ministrijā kritikai par neizpildīto īsti nepiekrīt. Pabalstu politika pakāpeniski tiekot pārskatīta un darbs turpinoties. Bet nabadzības mazināšanas mērķi iekļauti Nacionālās attīstības plānā, kas sasitošs visām ministrijām, un atsevišķu starpinstitūciju plānu tieši nabadzības mazināšanai nevajagot.
Pārresoru koordinācijas centra Attīstības plānošanas nodaļas konsultante Māra Sīmane norāda, ka problēma nav plānu trūkums vai nesaskaņota darbošanās, bet gan finanšu iespējas, kas atklājies arī tad, kad bijis jārēķina, kā sasniegt 2021.gada līdz 2027. gada Nacionālā attīstības plāna uzdevumus. “Labklājības ministrija sākotnēji izskaitļoja, ka tur ir tikai uz tiem pabalstiem vajag 1,28 miljardi. Bet tas, kas mums ir tai fiskālā telpā, ir 300 miljoni uz tiem septiņiem gadiem. Kur mēs dabūsim trīs riezies vairāk?” viņa jautā.
Turklāt Labklājības ministrijā arī liek noprast, ka būtiskus uzlabojumus nabadzības rādītājos neesot ko gaidīt, jo tāda gluži vienkārši esot mūsu ekonomiskā situācija iepretim bagātākām valstīm, kurām nabadzības riska aprēķināšanas formula esot labvēlīgāka. “Mēs nekad nebūsim labākā pozīcijā, jo mūsu iekšzemes kopprodukts un ienākums uz vienu cilvēku ir ievērojami zemāks nekā Vācijā un Somijā un tas iekšzemes kopprodukts un ienākumi uz vienu cilvēku, ir tādi būtiski rādītāji, kas pasaka, cik turīga valsts ir,” norāda Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietniece Elīna Celmiņa.
Tas gan netraucē izvirzīt ambiciozus mērķus, kurus tā arī nepiepildām. Piemēram, Latvija attīstības stratēģijas dokumentos bija apņēmusies, ka nabadzības īpatsvars 2020. gadā nedrīkstētu būt lielāks par 21 %, bet 2030. gadā – 16%. 2020. gadā mērķis tā arī netika sasniegts un tagad līdzīgs – 21,5% - rādītājs paredzēts jau vairs tikai 2027. gadam. Gan Pārresoru koordinācijas centrā, gan Labklājības ministrijā saka, ka kļūstam reālistiskāki. Turklāt netiek izslēgts, ka arī šie rādītāji nenozīmē, ka tā arī būs. “Mērķu uzstādīšana brīdī tie noteikti bija uzstādīti ar zināmu ambīciju, bet ne pārāk optimistiski. Taču šobrīd pēdējo divu gadu situācija ir pilnīgi mainījusi realitāti, un tas atspoguļojies arī datos,” skaidro E.Celmiņa, norādot, ka būs interesanti redzēt, kādas sekas uz nabadzības rādītājiem šis laiks būs atstājis.