Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Veselības inspekcija: Gada laikā ir palielinājies strādājošo māsu skaits

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Valsts kanceleja, Gatis Rozenfelds

Gada laikā ir palielinājies strādājošo māsu skaits. Pērn tās bija 9120 māsas, bet gadu iepriekš 8694 māsas strādāja ārstniecības iestādēs Latvijā, liecina Veselības inspekcijas (VI) dati. 

Inspekcijā to vērtē kā pozitīvu tendenci. Savukārt gada laikā ir palielinājies profesijā strādājošo māsu skaits, tā informēja Veselības ministrija (VM).

Lai medicīnas māsas piesaistītu brīvajām darba vietām slimnīcās Rīgā, VM pirms gada sāka finanšu atbalsta izmaksu jaunajiem speciālistiem un māsām, kuras vēlas atgriezties profesijā. Izvirzītajiem nosacījumiem atbilda un atbalstu gada laikā saņēmušas 52 māsas. Finansējums naudas kompensācijām piesaistīts no Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļiem ar mērķi atbalstīt ārstniecības personas, kas nodrošina pacientu ārstēšanu sabiedrības veselības krīžu situāciju novēršanai.

Gada laikā, kopš VM īsteno Eiropas Sociālā fonda projektu "Ārstniecības personu piesaiste darbam Rīgā", naudas kompensācija izmaksāta kopumā 130 ārstniecības personām.

Projekta laikā atbalstu var saņemt arī māsu palīgi par darbu slimnīcā Rīgā, un jaunie ārstu palīgi, kas sāk strādāt Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD). Ģimenes ārstu paaudžu nomaiņai kompensācija pieejama arī ģimenes ārstu praksēm - pensijas vecuma ģimenes ārstam, kurš nodod savu praksi, pieredzi un specifiskās zināšanas jaunajam ārstam.

Pieteikumu pieņemšana un atbalsta izmaksa ārstniecības personām turpinās.

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā gada laikā vakanču skaits ir samazinājies. Šobrīd slimnīcā ir 75 vakantas medicīnas māsu amata vietas, kamēr pērn bija 109 vakances.

Atbalstu māsas un māsu palīgi var saņemt, ja strādās kādā no lielajiem stacionāriem Rīgā - Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā, Rīgas Dzemdību namā, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā un Rīgas 2.slimnīcā.

Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžas direktore Ināra Upmale atzīst, ka pieprasījums pēc māsām ir liels. Saskaņā ar politikas plānošanas dokumentos minētajām aplēsēm, nozarē trūkst ap 3050 māsu. Pēdējo gadu laikā RSU Sarkanā krusta medicīnas koledžā vidēji bijuši 2 reflektantu pieteikumi uz vienu valsts budžeta vietu. Katru gadu koledžu absolvē vidēji 70 māsas.

Mācību procesu māsām koledžās Latvijā īsteno pēdējos mēnešus, jo saskaņā ar māsu izglītības reformu no 2022.gada šo profesiju varēs apgūt augstskolās, iegūstot profesionālo bakalaura grādu veselības aprūpē un vispārējās aprūpes māsas kvalifikāciju.

Eiropas Sociālā fonda projekta "Ārstniecības personu piesaiste darbam Rīgā" mērķis ir sniegt atbalstu ārstniecības personām, kas nodrošina pacientu ārstēšanu sabiedrības veselības krīžu situāciju novēršanai, piesaistot speciālistus darba vietām valsts sektorā. Projektā ārstniecības personām izmaksā naudas kompensācijas, kas vērstas uz papildu personāla piesaisti stacionāriem Rīgā, NMPD Rīgas brigādēm, kā arī ģimenes ārstu praksēm - ja pensijas vecuma ģimenes ārsts nodod praksi jaunajam speciālistam. Tas vērsts uz ģimenes ārstu paaudžu nomaiņu un turpmāku primārās veselības aprūpes nodrošināšanu iedzīvotājiem.

Gada laikā no 130 ārstniecības personām, kas piesaistīti darbam slimnīcās un NMPD, 52 ir māsas, 18 - ārstu palīgi, 58 - māsu palīgi. 45 ārstniecības personas strādā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, 26 - Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā, 26 - Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrā, 18 - NMPD, piecas - Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā, trīs - Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā. Rīgā notikušas divas ģimenes ārstu prakses pārņemšanas, kad pensijas vecuma ārsts nodevis savas zināšanas, pieredzi un praksi jaunajam ārstam.

Projekta īstenošanas laiks ir no pērnā gada 1.marta līdz 2023.gada 30.decembrim vai līdz pieejamā finansējuma apguvei. Projekta kopējais attiecināmais finansējums ir 3 000 000 eiro, tostarp valsts budžeta līdzfinansējums - 450 000 eiro. Līdz šim vidēji viena ārstniecības persona saņēmusi ap 8,4 tūkstošiem eiro. Kompensācijās līdz šim izmaksāts 1,1 miljons eiro. Plānots, ka projekta laikā tiks piesaistītas un atbalstu saņems kopumā 270 ārstniecības personas.

Līdzīgs projekts tiek realizēts arī Latvijas reģionos ar mērķi piesaistīt speciālistus ārstniecības iestādēm ārpus Rīgas.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu