Mēģinu tās labās lietas no savas bērnības pārņemt, ka audzināšana ir ieintegrēta visās dzīves mazajās lietās, nevis disciplinēšana stingru vārdu.
Vai ir kas tāds, ko tēvs var sniegt bērnam, bet mamma nē?
Es ar savu piemēru mēģinu rādīt, kā būt vīrišķīgam, kā būt tēvam un vīram. Kā būt nevis ģimenes galvai, bet ģimenes vīrišķā zara pārstāvim. Mēģinu dēlam parādīt attiecības pret mammu – ka es esmu gādīgs, rūpīgs, uzmanīgs un rādu piemēru attiecībās ar sievieti – kā uzvesties, ko darīt un ko nedarīt. Dēls ir iemācījies, kā mammu iepriecināt. Viņš aiziet pļavā, noplūc puķīti, atnes mammai un iedod buču. Tas ir kaut kas tāds, ko viņš neizdomā pats – to ierauga mūsu ģimenes modelī.
Mēs visi trīs – sieva, vīrs un dēls – esam, ja tā var teikt, līdzvērtīgi. Mēs savstarpējās attiecības ļoti cienām – gan dēls ciena manas un sievas attiecības, gan es cienu dēla un mātes attiecības. Tāpat mamma dod mums iespēju pavadīt ļoti daudz laika kopā un veidot tēva un dēla attiecības, kas ir pavisam citādākas.
Kā Jūs izpaužat mīlestību pret savu dēlu? Vai Jūs sakāt savam dēlam “es tevi mīlu”?
Šī ir viena no lietām, ko man šķiet ļoti svarīgi ne tikai izrādīt, bet arī pateikt. Dēls to uztver ļoti nopietni. Viena no siltākajām sajūtām, kad dēls pienāk klāt un pasaka “Tēti, es tevi mīlu”. Var just, ka tas ir no sirds, nevis vienkārši, kad kaut ko vajag.
Protams, sabučot dēlu un dēlam sabučot tēvu – tas ir kas tāds, ko vajag un var darīt. No tā nav jākautrējas diviem vīriešiem. Paprasīt “kā tev iet, kā tu jūties, kā tu gulēji?”, satiekot pēc dārziņa, parunāt pie vakariņām par lietām, kas ir svarīgas. Var just, ka viņš to mācās un arī mēģina atkārtot, piemēram, man palīdzēt, kad es kaut ko nevaru. Viņš redz un paprasa vai nevajag palīdzēt, kas dažkārt var arī līdz asarām aizkustināt. Mazs cilvēks jūt otra vajadzības pat ar vārdiem nesakot.