2. Lai mitrinātu deguna gļotādu
Ja jūtat, ka deguna gļotāda ir pārāk sausa, var lietot mitrinošos līdzekļus, kuru sastāvā ir hialuronskābe, smiltsērkšķu eļļa vai olīveļļa. Šie līdzekļi arī ir pieejami gan aerosolu iepakojumā, gan pudelītēs ar pipeti. Deguna gļotādu var sausināt ne tikai tūsku mazinošo līdzekļu lietošana, bet arī pārāk sauss gaiss iekštelpās, ko ietekmē apkures sezona, tāpēc šos līdzekļus var lietot arī ikdienā profilakses nolūkos.
3. Ko labāk izvēlēties – aerosolu vai pilienus?
Dažādās līdzekļu formas galvenokārt atšķiras no lietošanas ērtuma. Aerosolus ir ērtāk lietot, jo nav jāieņem īpašs stāvoklis, lai to lietotu, kā arī to dozēt ir vieglāk, tāpēc tie būs īpaši piemēroti bērniem, kuri nelabprāt lieto zāles saaukstēšanās laikā. Savukārt, ja izvēlamies lietot pilienus ar pipeti, parasti ir jāatliec galva, jāskaita pilieni, kas sarežģī to lietošanu. "Euroaptieka" farmaceite Zane Melberga atgādina, ka par piemērotākā līdzekļa izvēli un tā lietošanas biežumu ieteicams konsultēties ar farmaceitu.
Lai atvieglotu elpošanu un aizsargātu degunu iesnu gadījumā, var lietot deguna gēlus, kuru sastāvā ir priežu ekstrakts. To var lietot bērni un pieaugušie tad, kad ir iesnas, kā arī profilaktiskos nolūkos, lai pasargātu no dažādiem vīrusiem. Gēls ir jāuzsmērē vienmērīgā kārtā uz deguna ādas deguna priekštelpā divas līdz četras reizes dienā.
Lai atbrīvotu degunu no izdalījumiem, kas tajā sabiezē un uzkrājas, kā arī atvieglotu elpošanu, ieteicams to skalot ar sāls ūdeni. Var lietot aerosolus, kuru sastāvā jau ir sāls šķīdums vai arī veikt tiešo deguna skalošanu. Piemēram, viena no vienkāršākajām metodēm ir – uzliet šķīdumu uz plaukstas un iešņaukt degunā. Pēc tam deguna saturs maigi jāizšņauc, lai nejauši nepārplēstu kādu deguna asinsvadu. Deguna skalošanu ieteicams atkārtot vienu līdz divas reizes dienā.