Infografika Francija atbalsta "finanšu kodolieroča" izmantošanu jeb Krievijas atslēgšanu no SWIFT (12)

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: SCANPIX

Francija atbalsta Krievijas atslēgšanu no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT, bet citām Eiropas valstīm ir iebildumi par šāda "finanšu kodolieroča" izmantošanu, piektdien paziņojis Francijas finanšu ministrs Bruno Lemērs.

"Vairākas [Eiropas Savienības] valstis ir izteikušas iebildumus, Francija nav viena no šīm valstīm," pēc ES valstu finanšu ministru tikšanās Parīzē paziņoja Lemērs.

Viņš piebilda, ka Krievijas atslēgšana no SWIFT tiks izvērtēta nevis tuvākajās dienās vai nedēļās, bet tuvākajās stundās.

Jau ziņots, ka Eiropas Savienība, Kanāda, Austrālija un Taivāna lēmušas par sankciju pastiprināšanu pret Krieviju.

Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena preses konferencē paziņoja, ka šīs sankcijas būs ar "maksimālu ietekmi uz Krievijas ekonomiku un politisko eliti".

ES samits sākās ceturtdien - dienā, kuras rītā Krievija sāka atklātu iebrukumu Ukrainā.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ar videokonferences starpniecību uzrunāja samita dalībniekus, sakot, ka nezina, "vai spēs ar mums runāt citreiz", pastāstīja Luksemburgas premjers Ksavjē Betels.

EK prezidente sacīja, ka šī sankciju pakete - otrā, kuru šonedēļ ES noteikusi pret Krieviju, - "vērsta pret 70% no Krievijas banku tirgus, kā arī pret galvenajiem valstij piederošajiem uzņēmumiem, tostarp aizsardzības jomā".

Fon der Leiena neminēja sīkākas detaļas, bet EK sastādītā sarakstā bija ierosināts attiecināt ES sankcijas arī uz divām Krievijas privātbankām - "Alfa Bank" un "Bank Otkritije".

Tajā arī bija aicināts aizliegt Krievijas pilsoņiem noguldīt ES bankās vairāk par 100 000 eiro vai iegādāties eiro denominētus vērtspapīrus.

Fon der Leiena sacīja, ka šīs sankcijas "palielinās Krievijas aizņemšanās izmaksas, paaugstinās inflāciju un pakāpeniski graus Krievijas rūpniecisko bāzi".

Enerģētikas sektorā sankcijas ietvēra aizliegumu eksportēt iekārtas un tehnoloģijas, kas Krievijai nepieciešamas naftas pārstrādes rūpnīcu modernizēšanai.

Aizliegums eksportēt lidmašīnas un to daļas Krievijas aviosabiedrībām arī "degradēs svarīgu Krievijas ekonomikas sektoru", atzina EK prezidente.

"Mēs ierobežojam Krievijas piekļuvi būtiski svarīgai tehnoloģijai - mēs dosim triecienu Krievijas piekļuvei svarīgām tehnoloģijām, kas tai vajadzīgas, lai veidotu plaukstošu nākotni tādās jomās kā pusvadītāji vai mūsdienīgas tehnoloģijas," sacīja fon der Leiena.

Sankcijas vīzu jomā paredz, ka Krievijas diplomātiem, ar viņiem saistītām grupām un uzņēmējiem vairs nebūs privileģētas piekļuves ES.

Jaunās sankcijas stāsies spēkā pēc tam, kad būs izstrādāti juridiskie dokumenti, tos oficiāli pieņems dalībvalstu ārlietu ministri, un tie tiks publicēti ES oficiālajā vēstnesī. Ir gaidāms, ka tas notiks piektdien vai sestdien.

Ceturtdien publicētā samita gala dokumentā bija teikts, ka "šīs sankcijas aptver finanšu sektoru, enerģētikas un transporta sektorus, dubultā lietojuma preces, kā arī eksporta kontroli un eksporta finansēšanu, vīzu politiku, papildu fizisko personu iekļaušanu "melnajā sarakstā" un jaunus iekļaušanas kritērijus".

Samita dalībnieki apsprieda arī politiskā, ekonomiskā un humānā atbalsta pastiprināšanu Ukrainai.

Lai gan samitā ātri tika panākta vienošanās par sankciju aprisēm, dalībvalstis nebija vienisprātis par iespējamu Krievijas atslēgšanu no starptautiskās maksājumu sistēmas SWIFT, kas būtu smagi skārusi Krievijas iespējas pārdot savus energoresursus starptautiskajā tirgū.

Līdzīgi ir rīkojusies arī Kanāda, kuras sankciju sarakstā tagad iekļautas tādas kompānijas kā Sberbank, VTB Bank, Russian Railways, Gazprom, un Transneft. Kanādas valdība lēmusi arī par sankciju piemērošanu atsevišķām personām.

Savukārt Austrālijas premjers Skots Morisons ziņoja par sankciju pastiprināšanu, un vienlaikus nosodīja Ķīnas reakciju uz Krievijas agresiju Ukrainā.

Morisons atklāja, ka sankcijas būs vērstas pret konkrētiem oligarhiem "kuru ekonomiskajam stāvoklim ir stratēģiska nozīme Maskavā".

Tāpat par sankciju ieviešanu pret Krieviju paziņojusi arī Taivāna. Valdība izplatījusi paziņojumu, kurā nosoda Krievijas agresiju Ukrainā un lai piespiestu Krieviju pārtraukt karadarbību Taivāna lēmusi solidarizēties ar daļu starptautiskās sabiedrības un ieviest ekonomiskās sankcijas pret Krieviju. Paziņojumā gan nebija konkrēti norādīts, kādas sankcijas tās varētu būt.

 
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu