Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Video Krievijas skolēnus baro ar propagandu par "specoperāciju Ukrainā" un to, ka NATO dēļ būšot jāiet karot

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums no video

Ceturtdienas pusdienlaikā skolās visā Krievijā tika demonstrēta propagandas mācībstunda par karu Ukrainā.

"Viskrievijas atvērtajā mācībstundā skolēniem izskaidros, kāpēc atbrīvošanas misija Ukrainā - tā ir nepieciešamība" - tā 30 minūtes garo propagandas filmu piesaka Krievijas Izglītības ministrija. Ceturtdien, 3.martā, tā plkst.12.00 pēc Maskavas laika tika raidīta visā Krievijā.

Video vada maza meitene - Sofija Homenko, kura par spīti nelielajam vecumam ir darbojusies kā aktrise un modele. Viņa iesāk uz šādas nots: "Mūs biedē viss nezināmais un nesaprotamais - pat tad, ja tas nav nekas slikts." 

"Mēs runāsim par notikumiem Ukrainā," saka Homenko. Arī vēlāk video tiek izmantotas līdzīgas nekonkrētas frāzes ("Ukrainas krīze", "notikumi, kas notiek tagad", "specoperācija"), lai aprakstītu Krievijas sākto karu Ukrainā. Netiek arī skaidri pateikts, ko tad Krievija šīs "specoperācijas" ietvaros dara.

Līdzīgi kā Krievijas autoritārā prezidenta Vladimira Putina runa īsi pirms iebrukuma Ukrainā, arī šis video sākas ar atkāpi vēsturē un naratīvu par krieviem un ukraiņiem kā "vienu tautu". "Mēs runājām vienā valodā, mums ir viena vēsture un ieradumi. Mēs visi sevi saucām par krieviem un bijām vienoti," teikts lekcijā. Putins savā 21.februāra runā šo ideju attīstīja vēl daudz tālāk, paziņojot, ka Ukraina nemaz neesot īsta valsts, bet gan Vladimira Ļeņina radīts valstisks veidojums Padomju Savienības ietvaros.

Kā eksperts pieaicināts Deniss Polunčukovs, kurš aprakstīts kā TV raidījumu vadītājs un žurnālists. Savu sakāmo viņš iesāk ar paziņojumu, ka jautājums jau patiesībā neesot par Ukrainu. Tam seko acīmredzami iestudēts dialogs par lielvaru lomu globālajā politikā, kodolieročiem un "sanaido un iekaro" stratēģiju. Izrādās, meitene par šiem jautājumiem spēj uzdot detalizētus jautājumus Krievijas propagandas labākajās tradīcijās.

"Malacis. Redzi, cik ātri saliekas rēbuss," viņu uzslavē Polunčukovs. "Tā ir tikai aisberga virsotne, bet tagad viss jau ir saprotamāks."

Vēlāk ar "kara vēstures" ekspertu Pjotru Iškovu tiek apspriesta krievvalodīgo "apspiešana", ko Krievijas varasiestādes izmanto kā ieganstu "specoperācijai Donbasā" (Krievija kara pirmajās sešās dienās to sauca tieši tā, lai gan tobrīd uzbrukumi Ukrainai norisinājās ne tikai no austrumiem, bet arī no dienvidiem un ziemeļiem). Piemēram, krievu valodas lietojuma ierobežošana apkalpojošajā sfērā vai izglītības jomā.

Izlaižot faktu, ka Krievija 2014.gadā iebruka Ukrainā, Polunčukovs stāsta, ka tad, kad Luhanskas, Doņeckas un Krimas iedzīvotāji "izvēlējās būt Krievijas pusē, viņus vienkārši sāka iznīcināt".

Kara sākumu Polunčukovs un Iškovs skaidro ar to, ka šī gada februārī Luhanskas un Doņeckas "tautas republikas" esot vērsušās pie Krievijas pēc atbalsta. Netiek pieminēts tas, ka jau vairākus mēnešus pirms tam Krievija pie Ukrainas robežas bija sākusi pulcēt vairāk nekā 100 000 karavīru un Ukraina un rietumvalstis cēla trauksmi par iespējamām provokācijām Donbasā un tām sekojošu iebrukumu.

Pēc tam saruna pievēršas NATO un tam, kā alianse paplašinājusies uz austrumiem. "Ja tāds scenārijs [pievienošanās NATO] notiktu arī ar Ukrainu, tas nozīmētu, ka skolēniem, kuri tagad mūs skatās, pēc diviem trim gadiem nāktos iet karot un atvairīt uzbrukumu mūsu valstij," saka Polunčukovs.

"Specoperācija - kā to saprast?" jautā Homenko. 

"Tā ir ar mērķi panākt mieru," atbild Iškovs. "Mēs neuzbrūkam dzīvojamajām mājām. Mēs nešaujam uz mierīgajiem iedzīvotājiem. Mēs neiznīcinām sociālo infrastruktūru - bērnudārzus, skolas, ūdensapgādes sistēmas, stacijas." Liecības no Ukrainas pilsētām - gan tās, ar ko sociālajos tīklos dalās vietējie iedzīvotāji, gan arī fiksē uz vietas esošie žurnālisti - liecina par pretējo.

Krievija "nepieļauj kara potenciāla attīstīšanos" Ukrainā, saka Iškovs. Viņa izteikumi rada iespaidu, ka Krievija cenšas nepieļaut kara sākšanos, lai gan Krievijas uzsāktais karš Ukrainā norisinās jau astoto dienu.

Propagandas mācībstunda nav vienīgais veids, kā Krievijas skolēniem tiek nodots "pareizais" naratīvs par karu Ukrainā. Portāls "Meduza" raksta, ka Krievijas skolotājiem tiekot izsniegtas pamācības, ko skolēniem stāstīt un kā atbildēt uz viņu jautājumiem. 

Krievijā saistībā ar karu Ukrainā mērķtiecīgi izveidots informācijas vakuums, aizliedzot medijiem to atspoguļot kā karu vai Krievijas uzbrukumu. Krievijas varasiestādes ir pasludinājušas par "viltus ziņām" jebkuru informāciju, kas atklāj Ukrainā pastrādātos kara noziegumus (Starptautiskā krimināltiesa Hāgā sākusi izmeklēšanu), civiliedzīvotāju slepkavošanu, Krievijas ciestos zaudējumus un ukraiņu tautas pretestību iebrucējiem. Varasiestāžu spiediena dēļ ar milzīgām grūtībām saskaras Krievijā reģistrētie neatkarīgie mediji. Ceturtdien par radiostacijas un interneta vietnes likvidēšanu paziņoja raidorganizācija "Eho Moskvi"; arī Krievijas neatkarīgais televīzijas kanāls "Doždj" uz laiku pārtrauc darbību. Daļa Krievijas mediju jau labu laiku pārcēlušies uz citām valstīm.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu