Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

Nav laiks mirt! Juras Bubesa stāsts no Ļvivas

Foto: No privātā arhīva

"Viena diena ilgst bezgalīgi - tā ir līdzvērtīga iepriekš nodzīvotam mēnesim," saka Jura Bubess - viens no daudziem tūkstošiem Ļvivas aizstāvju, kas gatavojas sagaidīt okupantus un "piz*īt". Jura paliek, neraugoties uz invaliditāti, iegūtu Donbasa karā pirms astoņiem gadiem.

39 gadus vecā Ļvivas iedzīvotāja Juras Bubesa dzīve dažu dienu laikā ir apgriezusies otrādi. Viņa diena sākas sešos no rīta un beidzas vienos naktī. Hroniska neizgulēšanās ir sīkums, salīdzinot ar to, kas notiek un vēl gaidāms Ukrainā. Viņš atkal ir brīvprātīgo rindās. Tikai šoreiz pavisam citādi nekā 2014. gadā, kad kā brīvprātīgais devās karot pret Krievijas atbalstīto militāro ofensīvu Donbasā. Pēc pārciestā smagā ievainojuma pirmajā Donbasa karā cīnīties Ukrainas armijā viņš nevar, bet tāpēc Juras ieguldījums nav mazāk vērtīgs. Kopš kara sākuma Jura sagaida, izmitina, apgādā ar nepieciešamo bēgļus, kas ierodas pagaidām vēl mierīgajā Ļvivā no kara smagāk skartajām Ukrainas pilsētām. Jura, tāpat kā tūkstoši Ļvivas iedzīvotāju, ir gatavs "sagaidīt" okupantus un "piz*īt".

Raksta foto
Foto: No privātā arhīva

Rietumukrainas pērlē Ļvivā - pilsētā, kuras centrs iekļauts UNESCO Pasaules matojuma sarakstā, ir mierīgi. Ja vien par mierīgu var uzskatīt dzīvi, kad naktī dažas reizes kliedz sirēnas. Pilsēta atrodas 80 km no Polijas robežas un vēl nav apšaudīta. Nosacītais klusuma brīdis ļāvis sagatavoties - pieeja pilsētai ir slēgta ar blokpostiem ar smilšu maisiem un riepu kaudzēm. Vietējie sajaukuši desmitiem tūkstošu Molotova kokteiļu, to pudeles tiek uzglabātas dažādās lokācijās, ir dzelkšņu ķēdes, prettanku eži, vīri ir bruņoti ar ieročiem.

Pilsētā palikuši ne vien karaklausības vecuma vīrieši, bet arī jaunāki par 18 gadiem un vecāki par 60. Visi ir gatavi "sagaidīt Putinu".

Ļviva ir pilsēta ar vairāk nekā 700 tūkstošiem iedzīvotāju. Bumbu patvertnes, par kuru eksistenci daudzus gadu desmitus rietumukraiņi bija aizmirsuši, tagad ir atrastas, atvērtas, cik iespējams, labiekārtotas - tajās ievilkta elektrība, sanests ūdens, pārtika, ir nedaudzas mēbeles. "Kad atskan sirēna, cilvēki, kas ir patvertnē, aicina iekšā tos, kas ir uz ielas, tuvumā. Skolas, liceji, augstskolas ir iekārtotas, lai tajās varētu apmesties bēgļi. Cilvēki nes siltas drēbes, spilvenus, ēdienu. Daudzi bēgļi dodas tālāk uz Poliju, Spāniju, Itāliju, Lielbritāniju pie radiem, jo diezgan daudz ukraiņu strādā ārzemēs," stāsta Jura.

Jāpiebilst, ka Ļvivas mērs Andrijs Sadovijs atzinis, ka Ukrainas rietumu pilsēta ir sasniegusi savu iespēju robežu, lai palīdzētu bēgļiem, kas pārvietoti Krievijas iebrukuma dēļ. Ļvivas domes amatpersona Viktorija Hristenko medijiem sacīja, ka katru dienu pilsētā ierodas ap 100 000 bēgļu. Domājams, ka tuvākajās dienās bēgļu pieplūdums varētu pieaugt, kopumā sasniedzot miljonus. Un tā jau ir katastrofa! Cilvēkiem līdzi nav nekā vairāk kā viena soma, jo viņiem bijušas trīs minūtes, lai skrietu un glābtu dzīvību.

Kopā!

Piektajā kara dienā Bubesu ģimene nolēma: viss, pietiek, Jura sieva un 9 gadus vecā meita Polianna dosies pie radiem uz Itāliju. Jura aizvedīs abas līdz Polijas robežai, kur viņas sagaidīs radi, un viņš pats atgriezīsies Ļvivā. "Sieva visu dienu raudāja, abi bijām satraukti un nelaimīgi, sāka zust cīņas spars.

Vakarā apsēdāmies un nolēmām, ka neviens nekur nebrauks - mēs paliksim kopā. Ja notiks, tad ar visiem kopā.

Mēs negribam šķirties." Kad Jura vakarā pārguris atgriežas mājās, viņš apskauj meitu, un spēks atgriežas.

Raksta foto
Foto: no personiskā arhīva

Juram visa diena paiet nemitīgā kustībā. Viņš ceļas sešos, kad beidzas komandantstunda, dodas sagaidīt vilcienu ar bēgļiem, tad viņš izmitina cilvēkus, palīdz izkrāmēt humānās palīdzības kravu, un tā tālāk un tā joprojām. Mājās viņš atgriežas ap desmitiem, tad vēl stundas trīs internetā un televīzijā skatās jaunumus par Ukrainas karu. Arī pēc iemigšanas miegs būs caurs, jo, iespējams, atskanēs sirēna un būs jādodas uz pagrabu.

Jā, Juram ir bail - par meitu, sievu un draugiem, kas karo, par tiem, kas ir Čerņigovā, Kijevā, Harkivā. "Pirmās trīs dienas man bija bail, bet pēc tam nāca apziņa, ka iet bojā mūsu cilvēki. Kad mēs uzvarēsim... bet mēs uzvarēsim, tas ir tikai laika jautājums, es apraudāšu savus draugus, kurus nevaru sazvanīt." Jurijs saka "nevaru sazvanīt, nevis "viņi ir krituši", jo skaidri nezina, kas ar viņiem noticis, tikai nojauš, bet šobrīd nespēj to pieņemt.

"Jā, man ir aizdomas, bet es nevaru piespiest sevi to pieņemt, es vēl negribu to dzirdēt, es nevaru piezvanīt."

Tagad nav laiks raudāt, nav laiks mirt... Tas viss būs pēc tam. Tagad jāmobilizē visi resursi, lai noturētos un atvairītu Krievijas noziedzīgā režīma armiju.

Raksta foto
Foto: no personiskā arhīva

Ļvovā veikali strādā, tikai kavējas produktu piegāde. Var gadīties, ka putraimi un griķi ir izpirkti, bet tā, ka vairāk par vienu maizes klaipu cilvēkam nedotu, vēl nav. Arī aptiekas strādā, vien medikamenti, kas vajadzīgi armijai, ir nogādāti uz fronti.

Neviens normāls negrib "ruskij mir"

Juram ir kara pieredze. 2014. gadā viņš brīvprātīgi pieteicās karot par Donbasu. Puisi trīs reizes sašāva vienā kājā, bet viņš palika dzīvs. Sekoja vairākas operācijas, ilgstoša rehabilitācija. Jurijs ārstējās Rīgā, tāpēc ar Latviju viņam ir īpaša saikne. "Es varu staigāt un varu palīdzēt. Esmu lepns, ka visi kopā aizstāvamies! Ja kādreiz bija sajūta, ka Austrumukraina "ir vieni", bet Rietumukraina - "otri", tad tagad viss ir mainījies - mēs visi esam tik vienoti kā vēl nekad." Jura saka, ka no Donbasa - Ukrainas vēsturiskās teritorijas - golodomora, Otrā pasaules kara un padomju okupācijas laikā padzina ukraiņus, teritorijā mākslīgi ievedot un nometinot cilvēkus no Krievijas. Tāpēc Donbasā dzīvojošie sākotnēji tiešām raudzījušies vairāk Krievijas virzienā, atšķirībā no Centrālajā un Rietumukrainas daļā dzīvojošiem ukraiņiem, kuru nākotnes perspektīva vienmēr bijusi vērsta Eiropas Savienības un NATO virzienā. Tomēr pēdējās desmitgades laikā arī Austrumukrainas iedzīvotāji ir pabijuši Rietumu valstīs un negrib tikt iekļauti Putina Krievijā. "Visiem ir, ar ko salīdzināt.

Tie, kas redzējuši to "ruskij mir", - neviens negrib tādu dzīvi.

Neviens negrib dzīvot purvā zem cilvēka ar nenormālām ambīcijām."

Raksta foto
Foto: no personiskā arhīva

Domājat, Jura vienmēr bijis karavīrs? Ne tuvu. Viņš ir dzimis Ļvivā - pilsētā, kas, starp citu, līdzinās Rīgai. Līdz pirmajam Austrumukrainas karam viņš bija mākslinieks, kas veidoja iekštelpu apdari. Pēc ievainojuma Jura vairs nevarēja strādāt kā amatnieks, tāpēc iestājās universitātē un izmācījās par juristu. Līdz noziedzīgā Krievijas režīma uzbrukumam Ukrainai viņš bija uzņēmuma administrators.

Sarunu pabeidzam kā visā civilizētajā pasaulē ierasts šajās dienās: "Slava Ukrainai!"

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu