Krievijas sāktais karš Ukrainā ir viens no visplašāk atspoguļotajiem mūsdienu konfliktiem. Informācija par notiekošo ienāk ik brīdi, tāpat kā bildes un video ar asinis stindzinošiem skatiem no karalaukiem Ukrainā. Šajā informācijas plūsmā ir viegli apmaldīties ikvienam, tāpēc TVNET apkopojis dažus padomus, kā iespējams pārliecināties par foto un video autentiskumu, izmantojot mūsdienu tehnoloģiju sniegtās iespējas.
Kā pārbaudīt foto un video autentiskumu?
Foto pārbaude ir salīdzinoši vienkārša, un to var veikt jebkurš. Mūsdienu tehnoloģijas sniedz plašas iespējas, jo šim mērķim izstrādātas vairākas programmas un aplikācijas, kuru lietošana ir gaužām vienkārša.
Pārbaudot fotogrāfiju autentiskumu, meklējiet atbildes uz jautājumiem - kur, kad un kāpēc attiecīgā fotogrāfija ir uzņemta? Vai ir zināms, kurš ir tās autors, kā arī vai jūsu aplūkotā fotogrāfija ir oriģināls? Protams, jāņem vērā arī, cik uzticams avots ir attiecīgās fotogrāfijas publicētājs.
Jāpiebilst, ka diemžēl lielākoties profesionālu fotogrāfu darbi, tostarp to, kas šobrīd atspoguļo karadarbību Ukrainā,
nereti tiek pārpublicēti sociālajos tīklos, nenorādot to autoru, tādējādi arī radot iespējas spekulācijām un šaubām par to autentiskumu.
Viena no populārākajām tehnikām, kuru lietot, ir apgrieztā attēla meklēšana (reverse image search), kas principā nozīmē izmantot pašu attēlu, lai atrastu informāciju par to. Re:baltica komanda jau rakstīja, kā veicama apgrieztā attēla meklēšana. Liela daļa cilvēku ir pieraduši lietot Google savā ikdienā, meklējot dažāda veida informāciju. Taču, cenšoties atrast informāciju par kādu attēlu, nav jāaprobežojas tikai ar vienu meklētāju.