Likumprojektu kopīgi sagatavojis Demogrāfisko lietu centrs (DLC) un Labklājības ministrija, lai risinātu šo sociālās apdrošināšanas sistēmas nepilnību, kas ir netaisnīga pret konkrētajiem nodokļu maksātājiem, kropļojot sociālā atbalsta sistēmu kā īstermiņā, tā ilgtermiņā, skaidro NA pārstāve. Politiķi norāda, ka izmaiņas būtiski uzlabos ģimeņu situāciju.
"Vairākkārtīgi esam uzlabojuši vecāku sociālo nodrošinājumu - pagarinot vecāku pabalsta saņemšanas periodu līdz pusotram gadam, palielinot bērna kopšanas pabalstu, kā arī pilnveidojot vecāku pabalsta kvalificēšanās nosacījumus," vērš uzmanību DLC vadītājs Imants Parādnieks (NA).
Viņš norāda, ka grozījumos paredzētā sociālo iemaksu veikšana no valsts puses bērna kopšanas periodā no abu pabalstu apmēra ir vēl viens veicams darbs, ko valdības un DLC līmenī bija plānots īstenot jaut iepriekš.
"Nav taisnīgi, ka finansējumu pensijām nodrošinās to cilvēku bērni, kuriem pašiem būs mazāka pensija, jo viņi izvēlējušies par labu bērniem," uzsver politiķis.
Kā norādījusi Eiropas Komisija, Eiropas Savienībā sieviešu saņemtā vidējā pensija ir par 39% mazāka nekā vīriešu saņemtā. Mātes pienākumi palielina dzimumu pensiju atšķirību un rada nevienlīdzību, jo bērna audzināšanas laikā zūd pensiju priekšrocības.
Paredzēts, ka jaunais regulējums stātos spēkā 2023.gada 1.janvārī un attiektos uz vecākiem, kuri būs bērna kopšanas atvaļinājumā un saņems vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu. Līdz pat 2025.gadam šai iecerei nebūtu nepieciešams papildu finansējums no valsts budžeta līdzekļiem, norāda politiķi.