Šodienas redaktors:
Artūrs Guds

Policija eksāmenu laikā mācību iestādēs veiks pārbaudes

Foto: Shutterstock

Lai novērstu centralizēto eksāmenu uzdevumu prettiesisku izpaušanu, Valsts policija (VP) sadarbībā ar Valsts izglītības satura centra (VISC) pārstāvjiem eksāmenu laikā mācību iestādēs veiks preventīvus pasākumus, portālu TVNET informēja VP pārstāve Ance Rozīte.

Kā skaidro VP pārstāve, pārbaudes tiks veiktas, lai novērstu centralizēto eksāmenu uzdevumu prettiesisku izpaušanu, tostarp centralizēto eksāmenu uzdevumos būs iestrādāti papildu drošības elementi, kas to prettiesiskas izplatīšanas gadījumā ļaus vieglāk identificēt pārkāpēju.

VP atgādina, ka par centralizēto eksāmenu darbu satura izpaušanu pirms to norises laika Krimināllikuma 200. pantā ir paredzēta kriminālatbildība. Skolēnu rakstītie darbi var tikt anulēti. Tāpat policija uzsver, ka,

veicot pārbaudes, komunikācija notiks ar izglītības iestāžu vadību, un eksāmenu norise, kā arī skolēnu darbs nekādā veidā netiks traucēts. Pirms ierašanās izglītības iestādēs to pārstāvji netiks brīdināti.

Policija veiks arī interneta resursu monitorings, lai nekavējoties reaģētu uz iespējamo eksāmenu darbu prettiesisku izplatīšanu. Nepieciešamības gadījumā tiks lemts par eksāmenu darbu rezerves variantu izplatīšanu un kriminālprocesa uzsākšanu.

Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka pat gadījumos, kad eksāmenu darbu satura izplatīšanai tiek izmantotas modernās komunikācijas tehnoloģijas (piemēram, dažādas ziņapmaiņas lietotnes, tostarp “WhatsApp”, “Telegram” u.tml.), noziedzīgā nodarījuma izdarītājus ir iespējams identificēt un saukt pie kriminālatbildības.

2017. gadā par šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret konkrētām personām tika nodoti divi kriminālprocesi; 2018. gadā – viens kriminālprocess; 2019. gadā – četri kriminālprocesi. 2020. gadā eksāmenu darbu satura prettiesiska izpaušana netika konstatēta.

Savukārt 2021. gadā eksāmenu norises laikā tika konstatēts, ka “Telegram” lietotnē tiek izplatītas kāda eksāmena satura fotogrāfijas, par ko policija nekavējoties uzsāka kriminālprocesu. Kriminālprocesa ietvaros tika noskaidrots, ka fotogrāfijas uzņēmuši un ar tām “Telegram” lietotnē dalījušies vairāki skolēni eksāmenu norises laikā.

Ņemot vērā to, ka skolēni nav Krimināllikuma 200. panta subjekti, par šādu darbību veikšanu šīs personas nebija saucamas pie kriminālatbildības, taču tas nenozīmē, ka šāda rīcība palika bez būtiskām sekām – pēc faktisko apstākļu noskaidrošanas informācija par konstatēto palīglīdzekļu izmantošanu tika sniegta VISC. Par trim skolēniem, kuri neatļauti izmantoja palīglīdzekļus, informāciju VISC sniedza Valsts policija, bet par trim personām informāciju sniedza eksāmenu laikā klātesošie novērotāji. Attiecīgajā mācību gadā konkrētajiem skolēniem nebija tiesību atkārtoti kārtot eksāmenu.

VISC atgādina, ka eksāmena laikā drīkst izmantot tikai attiecīgajā valsts pārbaudes darba programmā norādītos palīglīdzekļus.

Eksāmena laikā nav atļauta planšetdatoru, piezīmjdatoru, viedtālruņu, viedpulksteņu u.c. saziņas un informācijas apmaiņas līdzekļu lietošana.

Par Krimināllikuma 200. pantā paredzētā noziedzīgā nodarījuma izdarīšanu personas var tikt sodītas gan ar brīvības atņemšanu, gan piespiedu darbu, gan soda naudu. Valsts policija atgādina, ka visos šādos gadījumos personas pēc tam uzskatāmas par krimināli sodītām, kas var nozīmīgi ietekmēt personu reputāciju un tālākās karjeras iespējas. Tāpat gadījumos, kad skolēnu eksāmenu darbi tiek anulēti, var tikt būtiski ietekmētas viņu iespējas turpināt studijas izvēlētajā nozarē.

Gadījumos, kad kādas personas rīcībā nonāk ziņas par gatavošanos veikt vai jau veiktu eksāmenu darbu satura prettiesisku iegūšanu un izpaušanu, VP aicina nekavējoties ziņot, zvanot uz tālruņa numuru 67208417 vai 110.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu