Teksta tiešraides arhīvs Pentagons: Krievija nav panākusi pārākumu debesīs virs Ukrainas

Ukrainas gaisa spēki, 2021 Foto: UKRAINIAN AIR ASSAULT FORCES COMMAND
  • Krievija nolaupa ukraiņu pretošanās līderus
  • Zelenskis iesniedz likumprojektu par karastāvokļa režīma pagarināšanu
  • Pie Zaporižjas AES pirmā energobloka sprāgusi munīcija
  • Igaunijas parlaments aicina slēgt Ukrainas gaisa telpu
  • ES pieņēmusi ceturto sankciju kārtu pret Krieviju

Krievija nav panākusi militāru pārākumu debesīs virs Ukrainas, pirmdien žurnālistiem paziņoja ASV Aizsardzības ministrijas augsta amatpersona.

"Mēs arvien uzskatām, ka [Ukrainas] gaisa telpa ir strīdīga, ka krievi nav panākuši pārākumu debesīs virs visas Ukrainas," sacīja Pentagona pārstāvis.

Tā kā gaisa telpa ir "dinamiska", tad ir "laiki un vietas", kur Krievijai vai Ukrainai "ir liels pārsvars", viņš piebilda.

"Es nevaru runāt par ukraiņu gaisa plānu, tas mainās katru dienu; viņi, kā mēs domājam, pienācīgā kārtā ir uzmanīgi ar saviem gaisa līdzekļiem un to, kā viņi tos izmanto un kādam mērķim izmanto," sacīja Pentagona pārstāvis.

Viņš arī sacīja, ka Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam "100% savākto bruņoto spēku atrodas Ukrainas iekšienē". "Viņš visu ir pārvedis" uz Ukrainu, piebilda Pentagona pārstāvis.

Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Oleksijs Arestovičs ir paudis uzskatu, ka okupantu nesenie raķešu triecieni Ukrainas lidlaukiem ir atriebība par Ukrainas spēcīgajiem triecieniem okupantu aviācijai.

ES ceturtā sankciju kārta

Kā teikts tās paziņojumā tviterī, bloka 27 dalībvalstu sūtņi apstiprinājuši sankcijas pret personām un kompānijām, kas "iesaistītas uzbrukumā Ukrainai".

To vārdi tiks publiskoti pēc jauno sankciju "ātras" publicēšanas ES oficiālajā vēstnesī, pavēstīja Francija, piebilstot, ka tās izstrādātas koordinācijā ar Rietumu partneriem.

ES diplomāti arī apstiprinājuši paziņojumu Pasaules tirdzniecības organizācijai, ka atceļ Krievijas kā "vislielākās labvēlības valsts" statusu organizācijā.

Šīs statusa atņemšana Krievijai var novest pie tarifu piemērošanas Krievijas eksportprecēm.

Kā pirmdien ziņoja avoti, sankciju ceturtā kārta skars krievu miljardieri Romanu Abramoviču un citus oligarhus, kā arī lielās naftas kompānijas "Rosņeftj", "Transņeftj" un "Gazpromņeftj".

Lielbritānijas futbola kluba "Chelsea" īpašniekam Abramovičam un citiem oligarhiem tiks noteikts aizliegums iebraukt ES, kā arī iesaldēti viņu aktīvi blokā, ieskaitot superjahtas un nekustamos īpašumus.

Kompānijām "Rosņeftj", "Transņeftj" un "Gazpromņeftj", kuras jau tikušas pakļautas sankcijām, tās tiks pastiprinātas, tomēr aizliegums no tām pirkt naftu netiks noteikts, ziņo avoti.

Uz šīm kompānijām jau attiecas ES ierobežojumi attiecībā un kreditēšanu un parāda finansēšanu.

Jaunās sankcijas paredz "Rosņeftj", "Transņeftj" un "Gazpromņeftj" noteikt investīciju aizliegumu, kas iesaldēs finansējumu no ES avotiem jauniem ražošanas un izpētes projektiem.

Taču sankcijas neaizliegs ES valstīm un kompānijām pirkt naftu no tām, ziņo avoti.

ES augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels pirmdien pavēstīja, ka ceturtā sankciju pakete būs vērsta pret Krievijas tirdzniecību, piekļuvi tirgiem, dalību starptautiskajās finanšu institūcijās, kā arī luksusa preču eksportu. Sankcijas īpaši būs vērstas pret tērauda, ogļu un enerģētikas sektoriem.

"Tas būs vēl viens smags trieciens ekonomikas un loģistikas bāzei, kurā Kremlis balsta iebrukumu un no kuras ņem resursus, lai to finansētu," sacīja Borels.

Kopš iebrukuma sākuma līdz pirmdienas rītam krievi zaudējuši 77 lidmašīnas, 90 helikopterus, 389 tankus, 1249 bruņutransportierus, 150 lielgabalus, 64 daudzstobru reaktīvos mīnmetējus, 34 zenītartilērijas iekārtas, 617 automobiļus, 60 autocisternas, astoņus bezpilota lidaparātus, vienu kuģi un divas ātrlaivas.

Krievu zaudējumu apmērs tiek precizēts, jo informācijas ieguvi traucē intensīvā karadarbība.

Situācija frontē

Sākoties deviņpadsmitajai diennaktij kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma Ukrainā, būtiskas izmaiņas situācijā nav notikušas, pirmdien ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.

Ukrainas armija devusi iznīcinošus triecienus krievu aizmugures infrastruktūrai - karalauka bāzēm un noliktavām -, lai tādējādi apgrūtinātu ienaidnieka vienību apgādi, ziņo LETA.

Saskaņā ar stāvokli uz plkst.6.00 pretinieka uzbrukuma mēģinājumi nevienā no virzieniem nav devuši vērā ņemamus panākumus, un krievu galvenie pūliņi tika veltīti ieņemto pozīciju noturēšanai.

Joprojām tiek konstatēti iebrucēju mēģinājumi izmantot civilās infrastruktūras objektus, arī baznīcas, uguns punktu ierīkošanai un kara tehnikas izvietošanai.

Ukrainas armija pie Izjumas Harkivas apgabalā pirmdien sākusi pretuzbrukumu. Pie Topoļskes, Špakivkas un Doneckes pretinieks cietis zaudējumus un bijis spiests atkāpties.

Pretinieka morāli-psiholoģiskais stāvoklis joprojām ir slikts, un tā rezultātā vērojama krievu karavīru atteikšanās pildīt komandieru pavēles. Saskaņā ar ukraiņu rīcībā esošo informāciju Belgorodā izveidota nometne, kur tiek turēti karavīri, kas atteikušies piedalīties karā pret Ukrainu un pret kuriem uzsākta pirmstiesas izmeklēšana.

Arī kāds Baltkrievijas armijas īpašo uzdevumu spēku virsnieks paziņojis, ka šo vienību karavīri karā pret Ukrainu nepiedalīsies.

Foto: 12-13 marts Ukrainā

Foto: 10. marts Kijevā

Foto: Cilvēku evakuācija no Ukrainas pilsētas Irpinas

Foto: Sumi pilsēta Ukrainā pēc bombardēšanas 8. martā

Foto: Ukraina 7. martā

Foto: Pārpildītas vilcienu stacijas Ukrainā

Foto: Ukraina (6. marts)

Foto: Bēgļi šķērso sagrauto Irpinas tiltu Kijevas ziemeļos

Foto: Nopostītā skola Ukrainas pilsētā Žitomirā

Foto: 3. marts 

Foto: 2. marts Ukrainā

Foto: 1. marts Ukrainā

Foto: Uzbrukums Ukrainas pilsētai Harkovai

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu