Sestdienas rītā kļuvis zināms, ka mūžībā devies bijušais izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis, liecina ārlietu ministra Edgara Rinkēviča ieraksts sociālajā tīklā "Twitter".
Mūžībā devies bijušais izglītības ministrs Roberts Ķīlis
Izsaku vidziļāko līdzjūtību bijušā izglītības un zinātnes ministra Roberta Ķīļa tuviniekiem, draugiem un kolēģiem, viņam mūžībā aizejot. Latvija ir zaudējusi erudītu un izcilu zinātnieku, kurš bieži gāja pa priekšu savam laikam. Lai tur viegli, Robert!
— Edgars Rinkēvičs (@edgarsrinkevics) March 19, 2022
Pēc sākotnējās informācijas, publiska atvadīšanās no Roberta Ķīļa nav paredzēta.
Ķīlis ir dzimis 1968.gada 14.martā Rīgā.
Ķīlis 1991.gadā beidzis Latvijas Universitātes Filozofijas fakultāti, iegūstot mākslas bakalaura grādu filozofijā, savukārt no 1995. līdz 1999.gadam studējis Kembridžas Universitātē, iegūstot filozofijas maģistra grādu sociālajā antropoloģijā un filozofijas doktora grādu.
No 1994.gada Ķīlis bija lektors, Latvijas Universitātes Filozofijas fakultātē, pasniedzot sociālās antropoloģijas un sociālo zinātņu filozofijas kursus, Rīgas Ekonomikas augstskolas docents un ekonomiskās antropoloģijas kursa direktors, bet kopš 1999.gada bija Rīgas Ekonomikas augstskolas asociētais profesors.
No 2011.gada oktobra līdz 2013.gada aprīlim Ķīlis, pārstāvot Zatlera Reformu partiju, bija izglītības un zinātnes ministrs Valda Dombrovska (JV) valdībā. Demisionējis veselības problēmu dēļ.
Ķīlis ir viens no sociālās antropoloģijas pamatlicējiem Latvijā un Latvijas antropologu biedrības dibinātājiem, piedalījies dažādos starptautiskos pētnieciskos projektos, tostarp, par novecojošas sabiedrības ekonomiku radošās ekonomikas attīstības jautājumiem Eiropā (ACRE), kam veltītas vairākas zinātniskas publikācijas.
Ķīlis ir sociālās atmiņas pētniecības pieejas dibinātājs Latvijā, pirmās starptautiskās konferences par Jesajas Berlina mantojumu organizētājs. 2007.gadā tika uzaicināts izveidot darba grupu un izstrādāt "Latvijas ilgtermiņa stratēģiju 2030", kas tika pieņemta Saeimā 2010.gadā, 92 deputātiem nobalsojot par
In memoriam Roberts Ķīlis (1968-2022)
— Rigas Laiks @ (@RigasLaiks) March 19, 2022
"Vienkārši pilsonis ir būtne ar noteikta veida tikumiem, ja tā var teikt."
No RL arhīva - ar Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētāju Robertu Ķīli sarunājas Arnis Rītups.https://t.co/JXmQ35Hq3a pic.twitter.com/veoaeEwawG
Ķīlis kā Valsts prezidenta Stratēģiskās analīzes komisijas vadītājs no 2008. līdz 2011.gadam pastiprināti pievērsies izglītības sistēmas attīstības un reformēšanas tēmai. Viens no autoriem atklātai vēstulei Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim, aicinot sākt būtiskas pārmaiņas Latvijas augstākās izglītības sistēmā, kā arī vairāku reformu ierosinājumu līdzautors.
Neizskām skumji. Roberts prata redzēt būtisko un apsteigt laiku.
— Zanda Kalniņa-Lukaševica (@ZKLukasevica) March 19, 2022
Visdziļākā līdzjūtība bijušā izglītības un zinātnes ministra, Stratēģiskās analīzes komisijas priekšsēdētāja, asoc. prof. Roberta Ķīļa tuviniekiem, draugiem un kolēģiem. Jau atkal esi aizsteidzies par ātru, Robert.
Tik skumji, dzirdot par cilvēka, zinātnieka, domātāja Roberta Kīļa aiziešanu mūžībā. Roberts bija dzinējspēks Latvija 2030 izstrādē. Kopā strādājot, redzēju viņa erudīciju, ideju dziļumu. Robertam aizejot, pasaule kļūst tukšāka. Līdzjūtība tuviniekiem. Lai Tev viegli mūžībā!
— Laimdota Straujuma (@Straujuma) March 19, 2022
Mūžībā devies Roberts Ķīlis, ļoti talantīgs, gudrs cilvēks. Pazinu viņu kopš bērnības. Roberta dzīves gājums bija ērkšķiem pilns un panākumi nāca ar grūtu darbu. Skumjās noliecu galvu, līdzjūtība tuviniekiem, draugiem.
— Vents A Krauklis (@VentsAKrauklis) March 19, 2022
Informācija tiks papildināta