Laikā, kad gaisā jau jūtam tuvojamies pavasari un saule spīd arvien spožāk, tā vien gribas atstāt cepures un šalles mājās, atpogāt jaku vai mēteli un ļauties pavasara dvesmām. Tomēr, kamēr laika apstākļi ir mainīgi un joprojām izplatīti ir vīrusi, nedrīkstam būt pārgalvīgi, jo tas var veicināt balss aizsmakumu un balsenes iekaisumu. Kā ārstēt balss aizsmakumu un kas vēl var būt par iemeslu balss saišu kairinājumam?
Aizsmakusi balss. Kā ārstēt?
Balss aizsmakuma iemesls bieži vien ir laringīts, balsenes iekaisums, kas var būt akūts vai hronisks, skaidro klīniskā farmaceite Ilze Priedniece. Akūts laringīts parasti ilgst trīs līdz septiņas dienas, bet hronisks ilgāk par trīs nedēļām. Par iemeslu tam var būt bakteriālas un vīrusu infekcijas, piemēram, rinovīrusi, adenovīrusi vai koronavīrusi. Taču vienlaikus aizsmakuma iemesli var būt arī pārlieku liels stress un satraukums, balss saišu pārpūle, alergēni, ķīmiski izgarojumi, gastroezofagālā refluksa slimība (atviļņa slimība), hronisks sinusīts, alkohola lietošana, smēķēšana, sēnīšu saslimšanas, astma, medikamentu lietošana, traumas, kā arī labdabīgi vai ļaundabīgi veidojumi balsenē un citi.
Tādēļ, lai ārstētu balss aizsmakumu, ir svarīgi izprast tā patieso iemeslu un izraisītāju.
Tā, piemēram, balss pārslogošana, skaļi runājot, kliedzot vai dziedot, ir īpaši raksturīga noteiktu profesiju pārstāvjiem, kas, veicot darba pienākumus, vairāk piepūlē balss saites. Tie ir, piemēram, dziedātāji, skolotāji, treneri, aktieri. Savukārt gastroezofageālā refluksa jeb atviļņa slimības gadījumā kuņģa saturs kopā ar kuņģa skābi nonāk atpakaļ barības vadā un mutē, tādējādi kairinot kakla gļotādu, un tādējādi var veicināt iekaisuma rašanos balsenē.
Ko darīt, ja nevar parunāt?
Klīniskā farmaceite uzsver, ka balsenes iekaisuma ārstēšanas procesā ir svarīgi ievērot miera režīmu balss saitēm – var teikt arī, ka jāievēro klusuma režīms, jo vajadzētu mazāk runāt, mazāk piepūlēt balss saites.
Bieži vien domājam, ka čukstot saudzējam savas balss saites, taču ir tieši otrādi – šādi mūsu balss saites tiek vēl vairāk noslogotas.
Ārstēšanās periodā ir nepieciešams lietot vairāk šķidruma – ūdeni, siltas tējas. Taču nevajadzētu lietot karstus dzērienus un ēdienus. Izvairieties no kairinošām vielām, smēķēšanas un nelietojiet alkoholu. Atlabšanas veicināšanai var izmantot tvaika inhalācijas, kurām derēs kumelītes, eikalipts vai salvija.
Sūkājamās tabletes, pastilas un konfektes ar ārstniecības augiem, piemēram, Islandes ķērpi, smiltsērkšķi, alveju, ceļteku, atvieglo aizsmakumu un kasīšanas sajūtu kaklā. Populārs ir Islandes ķērpja ekstrakts, ko izmanto gan pastilās, gan sīrupos, kā arī aerosolos. Tas noder ne vien aizsmakuma gadījumā, bet arī sausa, kairinoša klepus, rīkles gļotādas kairinājuma un kakla iekaisuma gadījumā. Ekstraktā esošās gļotvielas pārklāj, aizsargā un mitrina mutes dobuma un rīkles gļotādu, mazinot kairinājumu rīklē un sausu klepu. Savukārt smiltsērkšķu un kliņģerīšu eļļu saturoši aerosoli palīdz atvieglot mutes dobuma un rīkles gala gļotādas kairinājumu.
Ja balss aizsmakums ir ilgāks par 10-14 dienām, noteikti vajadzētu doties pie ārsta.
Ja vainīgs ir atvilnis
Vēl viens izplatīts bass saišu kairinājuma iemesls ir atvilnis. Atviļņa slimības gadījumā ir nepieciešama diētas maiņa – jāatsakās no asiem un trekniem ēdieniem, protams, ievērojot arī citas veselīga uztura norādes, uzsver farmaceite. Noteikti produkti, piemēram, kafija, šokolāde, piparmētras, ķiploki, sīpoli vai alkohols, šīs sūdzības var pastiprināt.
Ieteicams ēst mazākas porcijas un neēst trīs stundas pirms gulētiešanas, gulēt uz kreisajiem sāniem, atmest smēķēšanu un nepieciešamības gadījumā lietot medikamentus, kas samazina kuņģa skābes izdali.
Aizsmakums kā blakne
Jāņem vērā, ka arī noteiktu medikamentu lietošana var izraisīt aizsmakumu, skaidro BENU Aptiekas klīniskā farmaceite Ilze Priedniece. Inhalējamo pretastmas līdzekļu – glikokortikoīdu nevēlama blakusparādība var būt aizsmakums. Šajā gadījumā palīdzēt var mutes skalošana ar ūdeni tūlīt pēc inhalatora lietošanas. AKE inhibitori, piemēram, enalaprils, ko izmanto paaugstināta asinsspiediena ārstēšanai, var izsaukt klepu, sausu muti, rīkles iekaisumu un arī aizsmakumu. Par medikamentu nomaiņu jākonsultējas ārstu. Retinoīdi, ko lieto aknes ārstēšanai, arī var izsaukt sausuma sajutu rīklē un aizsmakumu. Sausu muti var izsaukt arī diurētiķi, antidepresanti, antihisamīna līdzekļi, miorelaksanti un citi līdzekļi. Tāpēc svarīgi ievērot ārsta norādījumus par zāļu devu un lietošanas režīmu. Ikdienā sekojiet līdzi pietiekamam uzņemtā ūdens daudzumam un, ja nepieciešams, telpās izmantojiet gaisa mitrinātājus. Ierobežojiet alkoholu un kofeīnu saturošu dzērienu patēriņu, kā arī nesmēķējiet un izvairieties no cigarešu dūmiem, jo tie sausina kakla gļotādu un kairina balss saites.
Profilakse
Klīniskā farmaceite atgādina, ka rūpēm par veselību, tai skaitā – veselām balss saitēm, ir svarīga profilakse un veselīgs dzīvesveids. Ieteicams veselīgs un sabalansēts uzturs, katru dienu iekļaujot ēdienkartē augļus un dārzeņus, kuri bagāti ar antioksidantiem – C, A un E vitamīnu –, kas palīdz rūpēties par gļotādu veselību. Tāpat būtiska nozīme ir arī sezonai atbilstoša apģērba un galvassegas izvēlei un šalles valkāšanai. Vīrusu saslimšanu izplatības laikā jāievēro visi profilaktiskie pasākumi – biežāka roku mazgāšana vai dezinfekcija, distancēšanās un citi.