Augot bērnam, augs arī viņa prasme veikt darbības, kas no viņa tiek prasītas, un sadarboties brīžos, kad ir jāveic injekcija. Manuprāt, ļoti labi strādā tas, ka bērnam ļauj pašam iešpricēt ar šprici, kad tauriņadata jau ir vēnā, vai viņam atļauj noņemt žņaugu, kad tas ir jānoņem, vai arī tik vienkārša darbība, kā noņemt no faktora iepakojuma trauciņiem vāciņus, un bērns būs iesaistīts. Tā būs nosacīti viņam kā rotaļa, pēc kuras nāk uzmundrinājums.
Kopumā es neieteiktu bērnudārza vecuma bērnus kukuļot ar daudz mantām, ko viņi pēc tam saņems, jo ilgtermiņā dzīvē viņiem šī faktora ievade ir vajadzīga veselībai. Taču pozitīvu uzmundrinājumu metode noteikti strādā. Tas var būt kalendārs, kurā tiek līmētas uzlīmes, piemēram, ir bijušas septiņas injekcijas un ir sakrātas septiņas uzlīmes; dodamies kopā ēst saldējumu un taisām muļķīgas fotogrāfijas; kad izdarām to un to, nopērkam nozīmīti, kura liecinās, ka tu esi vislabākais šonedēļ, vai tamlīdzīgi. Taisīt mazu apbalvojumu sistēmu – nevis kāpināt apbalvojuma vērtību, bet mainīt metodi, kā apbalvot bērnu vecumā, kad viņš nesaprot, cik svarīga ir šī injekcija.
KĀ VECĀKIEM MAZINĀT TRAUKSMI PAR TO, KA AR BĒRNU KAUT KAS VAR GADĪTIES HEMOFILIJAS DĒĻ?
Trauksme ir tāda lieta, kura būs klātesoša visiem bērniem un viņu vecākiem, tostarp arī vecākiem, kuru bērniem ir kāda slimība, arī hemofilija. Svarīgi ir saprast, kas ir šie trauksmi izraisošie faktori, un mēģināt tos mazināt. Piemēram, neziņa. Ja ir kaut kas neskaidrs par slimību vai nav skaidrs, kā rīkoties konkrētos brīžos, piemēram, traumas gadījumā, vai kā rīkoties, braucot ceļojumā, vai ko darīt, ja bērns raud injekcijas laikā. Vai labāk sadarboties ar veselības aprūpes sniedzēju laikā, kad viņš izdara injekciju, kamēr jūs paši to vēl neveicat. Manuprāt, vairāk informācijas noteikti palīdzēs mazināt trauksmi kopumā. Taču svarīgi saprast, ka uztraukties veselīgi ir labi un uztraukumu var mazināt ar dažādām metodēm. Līdzīgi kā mēs bērniem mācām neuztraukties, tā arī pieaugušajiem, atrodoties satraucošās situācijās, būtu jāatrod savs veids, kā nomierināties, lai, jau esot mierīgam, spētu sniegt palīdzību bērnam, ja tāda būs nepieciešama. Tie varētu būt dažādi elpošanas vingrinājumi, tās varētu būt mantiņas, kuras saspiest un atlaist, vai kāda cita tehnika, kas pieaugušajam konkrētajā brīdī varētu līdzēt. Iespējams, tas ir kāds pantiņš, kas jānoskaita, un tikai tad viņš ies palīgā bērnam, kam ir akūta situācija vai kaut kas neskaidrs par slimību.