Iesūti ziņu!

Pāvesta micīte vai kronis: simboli, kas sver vairāk nekā pasaules zelts

Ne katrs kronis mirdz ar zeltu – daži smagākie nes sevī nevis dārgakmeņu vērtību, bet gadsimtiem krātu simbolisko spēku. Pāvesta galvassegas nav tikai liturģijas aksesuāri – tās ir reliģiskas, vēsturiskas un politiskas emblēmas, kas katra savā laikā stāstījušas par Svētā Krēsla lomu pasaulē. No pieticīgās mices līdz trīskāršajai tiārai, kas reiz svēra pat piecus kilogramus – pāvesta galvas apsegs ir klusējošs, bet ietekmīgs vēstītājs.

Šis raksts ir daļa no sērijas "Pāvesta skapis", ko veidojam, pieminot pāvestu Francisku – vīru, kurš daudzās šajās tradīcijās saskatīja nevis godu, bet pienākumu, un bieži izvēlējās vienkāršību pār spožumu. Un tieši tādēļ ir laiks ielūkoties šajos simbolos tuvāk – lai saprastu, ko tie nozīmēja tiem, kas tos nēsāja, un kā tie atspoguļo baznīcas attiecības ar varu, ticību un pieticību.

No baltas micītes līdz tīram zeltam – katra galvassega ir stāsts, un mēs aicinām jūs to izlasīt!

Tiāra jeb trīskāršais kronis

Lai gan mūsdienās šīs greznais trīskārtīgais kronis stāv goda vietā, senāk to Viņa Svētība nēsāja diezgan bieži. Tā ir ovālas formas galvassega ar trīs simboliskām kārtām. Kāds to saista ar pāvesta varu pār trīs sfērām – debesīm, zemi un pazemi, kamēr citi runā, ka tās galvenā doma ir pāvesta ietekme uz trīs pasaules daļām – Āfriku, Āziju un Eiropu. Ja atsaucamies uz Bībeles stāstu – tad trīs kārtas raksturo baznīcas ciešanas, cīņu un uzvaru.

Komentāri
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu