Tikai dabai draudzīgi elektroenerģijas ieguves veidi
Visticamāk tuvāko desmit gadu laikā būs izzudušas tādas ražotnes, kurās papildus elektroenerģijai rodas augsts dabas piesārņojums, piemēram, ogļu vai degslānekļa stacijas. To pašizmaksa vairs nav konkurētspējīga ar dabai draudzīgām, CO2 izmešus neradošām tehnoloģijām, un visa Eiropa turpina virzību uz klimata neitralitātes panākšanu. Novecojušās un dabu piesārņojošās tehnoloģijas būs aizstājušas tādas bezizmešu tehnoloģijas kā vēja, saules, ūdens un ūdeņraža izmantošana, kā arī atomelektrostacijas (AES).
Lai gan Latvija var lepoties ar lielas elektroenerģijas daļas saražošanu hidroelektrostacijās (HES), joprojām ievērojama daļa tiek saražota izmantojot kurināmos resursus termoelektrostacijās (TEC). Turklāt, šie resursi tiek importēti. Jaunu hidroelektrostaciju būvniecība salīdzinājumā ar citu dabai draudzīgo elektrostaciju būvniecību ir dārga un negatīvā ietekme uz dabu neatsver ieguldījumus, tādēļ jaunu HES būvniecība nebūs Latvijas tālākas attīstības pamatā.
Latvijas enerģētikas sistēma balstīsies primāri uz vēja enerģijas izmantošanu gan sauszemes, gan atkrastes vēja parkos (jūrā), sekundāri – uz saules enerģijas apguvi gan lieljaudas parkos, gan privātajās mājsaimniecībās, un ūdeņraža izmantošanu. Brīžos, kad nebūs iespējams elektroenerģiju ražot no vēja, strādās saules stacijas un Daugavas HES, kā arī Rīgas TEC, kur pakāpeniski apgūs dabai draudzīga, no vēja elektroenerģijas iepriekš iegūta ūdeņraža izmantošanu.
No importētājiem uz eksportētājiem
Vēja enerģija būs galvenais liela apjoma elektrības jaudu nodrošinātājs ES valstu blokā. Paredzams, ka 2050. gadā vēja enerģija nodrošinās līdz 50 % no kopējā patēriņa. Latvijā ir milzīgs vēl neizmantots vēja enerģijas resurss gan atkrastē, gan sauszemē, kas var nodrošināt Latvijas kā elektroenerģijas eksportētājvalsts statusu jau tuvāko desmit gadu laikā. Piemēram, 15 GW uzstādītās vēja jaudas atkrastē vien ļautu saražot aptuveni 50 TWh elektroenerģijas, kas vairākkārt pārsniedz Latvijas patēriņu šobrīd. Sakārtojot likumdošanu un uzņēmējdarbības vidi, Latvija attīstīs jaunas ražošanas jaudas, izmantojot tieši vēja enerģiju, un varēs pāri palikušo elektroenerģiju eksportēt uz valstīm, kuras nebūs spējušas tik ātri pielāgoties un izmantot šobrīd ekonomiski visizdevīgāko tīrās elektroenerģijas ieguves veidu.