Video Latvijā ieradušies pirmie Dānijas bruņoto spēku kontingenta karavīri

Latvijā ieradušies pirmie Dānijas bruņoto spēku kontingenta karavīri.
Latvijā ieradušies pirmie Dānijas bruņoto spēku kontingenta karavīri. Foto: Armīns Janiks, Aizsardzības ministrija

Demonstrējot Dānijas apņēmību sniegt ieguldījumu NATO austrumu flanga aizsardzībā, Latvijā otrdien, 26. aprīlī, ieradušies pirmie Dānijas Karalisko bruņoto spēku 1. brigādes karavīri, portālu TVNET informēja Aizsardzības ministrijas (AM) pārstāve Vita Briže.

“Dānija ir uzticams Latvijas sabiedrotais, kas ir atkārtoti apliecinājusi gatavību stiprināt mūsu reģiona drošību, uz Latviju nosūtot ap 750 Dānijas Karalisko bruņoto spēku karavīru papildus Dānijas līdzšinējai iesaistei NATO Daudznacionālajā divīzijas štābā ”Ziemeļi”. Dānijas karavīru klātbūtne Latvijā un dalība kopīgās militārās mācībās ar mūsu un sabiedroto valstu karavīriem sekmēs alianses bruņoto spēku savietojamību, gatavību kopīgi reaģēt uz jebkādiem drošības izaicinājumiem un ļaus Latvijas iedzīvotājiem justies drošāk,” pauž aizsardzības ministrs Artis Pabriks.

Nacionālie bruņotie spēki nodrošinās uzņemošās valsts atbalstu, izvietojot Dānijas karavīrus Ādažu bāzē, un tie iekļausies Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes sastāvā. Uzturēšanās laikā Latvijā Dānijas karavīri piedalīsies kopīgos treniņos ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un citu sabiedroto valstu vienībām.

Dānijas bruņoto spēku karavīri un tehnikas vienības, tostarp bruņu transportlīdzekļi, turpinās ierasties Latvijā līdz pat maija sākumam.

Jau ziņots, ka, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā, Dānijas parlaments 21. aprīlī ar balsu vairākumu atbalstīja valdības priekšlikumu nosūtīt uz Latviju līdz 1000 Dānijas karavīru.

Kā atgādina AM pārstāve, Dānijas karavīri jau līdz šim ir pildījuši dienesta pienākumus Ādažu bāzē izvietotajā NATO Daudznacionālajā divīzijas štābā ”Ziemeļi”.

Daudznacionālais divīzijas štābs “Ziemeļi” Ādažu bāzē tika izveidots 2019. gada martā ar mērķi uzlabot Baltijas valstu aizsardzību un stiprināt NATO kolektīvo atturēšanu un aizsardzību, nodrošinot komandvadības elementu Baltijas reģionā. Štāba uzdevumi ir aizsardzības plānošana, militāro mācību un aktivitāšu organizēšana un īstenošana, lai palielinātu iesaistīto valstu savstarpējo savietojamību un spēju kopīgi veikt aizsardzības uzdevumus. Dienesta pienākumus tajā galvenokārt veic ietvarvalstu – Latvijas, Igaunijas un Dānijas – virsnieki.

Latvijas un Dānijas divpusējās sadarbības pamatus aizsardzības jomā nosaka 1994. gada 3. janvārī parakstītais līgums par militārās sadarbības veicināšanu starp Latvijas Republikas Aizsardzības ministriju un Dānijas Karalistes Aizsardzības ministriju.

Kā informēja AM pārstāve, Latvijas un Dānijas ciešās diplomātiskās attiecības jau vairāk nekā 100 gadu garumā ir balstītas uz kopīgām interesēm nodrošināt stabilitāti, drošību un labklājību Baltijas jūras reģionā, Eiropā un pasaulē. Abas valstis uztur aktīvu politisko dialogu gan divpusējā, gan reģionālā līmenī, kā arī Eiropas Savienības, NATO un citās starptautiskajās organizācijās.

Dānijai ir bijusi nozīmīga loma Latvijas bruņoto spēku attīstībā, un tā ir bijusi viena no vadošajām Ziemeļvalstīm politiskā atbalsta un praktiskās palīdzības sniegšanā Latvijai.

AM pārstāve arī uzsvēra, ka pēc ierašanās Latvijas lidostās un jūras ostās Dānijas Karalisko bruņoto spēku militārā un atbalsta tehnika, kā arī militārais personāls turpmākajās dienās tiks pārvietots uz vairākiem galamērķiem visā valsts teritorijā. Nacionālie bruņotie spēki aicina Latvijas iedzīvotājus ar izpratni izturēties pret Latvijā ienākošo sabiedroto spēku pārvietošanos pa koplietošanas ceļiem līdz iepriekš plānotiem galamērķiem.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu