IRENA (Starptautiskās Atjaunojamās Enerģijas Aģentūra) dati liecina, ka sauszemes vēja enerģijas izlīdzinātās elektroenerģijas (LCOE) izmaksas 2020.gadā globāli bijušas viszemākās no visiem iespējamajiem elektroenerģijas ražošanas veidiem.[1] Arī vēja parku investori paļaujas tieši uz šiem datiem un LCOE aprēķinu. Izlīdzinātās elektroenerģijas izmaksas atkrastes vēja parkiem ir 0,084 USD/kWh jeb 8,4 centi par kilovatstundu, kas ir divas reizes augstākas nekā sauszemes vēja parkiem (0,039 USD/kWh jeb 3,9 centi par kilovatstundu).[2] Tas nozīmē, ka viena un tā paša elektroenerģijas apjoma saražošanai no atkrastes vēja nepieciešami divas reizes augstāki ieguldījumi. Svarīgi ņemt vērā, ka šo izmaksu aprēķins veikts pēc brīvā tirgus principiem, kas nozīmē, ka šādas izmaksas panākamas bez valsts finansējuma.
Kas sadārdzina elektroenerģijas ražošanu atkrastes vēja parkus?
Pirmkārt, atkrastes vēja parku izbūves priekšizpēte un ietekmes uz vidi novērtējumi ir daudz sarežģītāki nekā sauszemes vēja parkiem un aizņem vairāk laika. Rūpīgi jāizpēta jūras gultne un ietekmes novērtējumā ņem vērā ne vien dažādus vides aspektus, bet arī zvejniecības ietekmēšanu.
Otrkārt, vēja parkiem jūrā ir dārgākas infrastruktūras izmaksas. Jāparedz ostu infrastruktūras attīstība, izveidojot paplašinājumus kuģiem, kuri apkalpos vēja parku, un tehniskajiem darbiem, kas notiek sauszemē, pirms transportēšanas jūrā. Tāpat arī jāuzlabo ostām piegulošas teritorijas ceļu infrastruktūra, paredzot iespaidīga izmēra tehnoloģiju pārvadājumus un transporta piekļuvi krastam.
Atkrastes vēja parkos saražotās enerģijas nogādāšanai līdz sauszemei jāizbūvē zemūdens kabeļu sistēma, tāpat arī iespaidīgus infrastruktūras risinājumus prasa pieslēgumi elektroenerģijas pārvades sistēmai. Atkarībā no izbūvētā parka jaudas nepieciešams izbūvēt vairākas apakšstacijas. Saražotās elektroenerģijas transportēšana un pieslēgums pārvades sistēmai ir viens no būtiskākajiem atšķirīgo izmaksu veidotājiem, salīdzinot sauszemes un atkrastes vēja parkus.