ĀM parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (JV) deputātiem pavēstīja, ka saskaņā ar aptuvenām aplēsēm Krievijā atrodas vairāk nekā 100 apbedījuma vietas, uz kurām varētu attiecināt šo vienošanos. Visaptverošs saraksts joprojām nav izstrādāts un apstiprināts, lai gan vienošanās to paredz. Tas ir Krievijas pienākums.
"Tā ir tikai viena no problēmsituācijām šī līguma izpratnē. Krievijas puse aizvadīto gadu laikā kavē piemiņas zīmju uzstādīšanu un arī vandalisma seku novēršanu Latvijas apbedījuma vietās Krievijā.
Krievijas Ārlietu ministrija parasti aizbildinās, ka tā nevarot ietekmēt vietējo pašvaldību lēmumus par Latvijas piemiņas zīmju uzstādīšanu vai atjaunošanu pēc vandālisma aktiem, tādējādi nonākot pretrunā ar apbedījumu līguma vienošanos, jo tas ir pienākums nacionālā līmenī to nodrošināt," sacīja Kalniņa-Lukaševica.
Runājot par Komunarku, viņa atzīmēja, ka 4.aprīlī no Krievijas tika saņemta informācija, ka Latvijas iniciatīva par piemiņas zīmes uzstādīšanu tiek apturēta saistībā ar pret Krieviju vērstajiem paziņojumiem, paužot arī neapmierinātību ar Latvijas attieksmi pret 9.maija atzīmēšanu valstī.
ĀM parlamentārā sekretāre norādīja, ka piemiņas zīmju izveidošanai Sozimā un Vjatlagā piekrišanu nedod apgabala vadība. Krievija norāda, ka tā nespēj ietekmēt apgabala vadību. Tāpat kopš 2018.gada tiek risināts jautājums par piemiņas zīmes izveidi Tomskas apgabala Kolpaševā mirušajiem Latvijas iedzīvotājiem. Arī tur Krievijai ir "kādi birokrātiski nepārvarami šķēršļi".
Kalniņa-Lukaševica atzīmēja, ka 2016.gadā Vologdas apgabala Čerepovecas pilsētas kapsētā atkārtoti tika nozagts uzstādītais piemineklis latviešu karagūstekņiem. 2020.gada vasarā tika saņemta Krievijas nota, ka par šo ir ierosināta krimināllieta un Krievija par saviem līdzekļiem atjaunos pieminekli tā sākotnējā izskatā, kas nav izdarīts, jo to kavē vietējā administrācija.