Peldošās vēja elektrostacijas ir tehnoloģija, kas nākamajā desmitgadē kļūs plašāk izplatīta. Tās jau darbojas vairākos mazos vēja parkos visā Eiropā. Peldošie vēja ģeneratori var ražot elektroenerģiju tālāk atklātā jūrā un dziļākos ūdeņos nekā tradicionālie ģeneratori ar fiksētu pamatu. Piemēram, Francija patlaban rīko izsoli 250 MW peldošam vēja parkam, Lielbritānija vēlas līdz 2030. gadam uzbūvēt 5 GW peldošu vēju parku. Mēs uzskatām, ka Eiropā līdz 2030. gadam kopumā darbosies 11 GW peldošo vēja parku.
Arī digitalizācijai ir aizvien lielāka loma vēja parkos. Tā jau ir veicinājusi vēja parku darbības izmaksu samazināšanos, uzlabojusi to darbību, palielinājusi vēja parku ieņēmumus un enerģijas patērētāju ieguvumus. Galu galā tā palīdzēs integrēt vēja enerģiju mūsu enerģētikas sistēmā. Mēs iegūsim arī gudrākus ģeneratorus. Šeit runa ir par apgaismojumu, kura darbība balstīta uz radariem. Tie samazina gaismas raustīšanos naktīs, tādējādi pielāgojoties cilvēku vajadzībām, kas dzīvo netālu no vēja parka. Tāpat ir arī putnu noteikšanas sistēmas, kas palīdzēs samazināt vēja ģeneratoru ietekmi uz vidi.
Visas šīs tehnoloģijas ir pieejamas jau patlaban, un tās tiek izmantotas vēja parkos. Tagad ir jādomā par to izvēršanu un izmaksu samazināšanu. Pētniecība un inovācijas arī joprojām ir ļoti svarīgas visos iepriekš minētajos piemēros.
Kādas ir vēja enerģijas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem atjaunojamās enerģijas veidiem?
Krievijas iebrukums Ukrainā ir satricinājis enerģētikas sistēmu. Eiropa īsteno jaunu enerģētikas politiku – mazinot atkarību no importētā fosilā kurināmā un paātrinot pāreju uz atjaunojamiem energoresursiem. Vairāk nekā jebkad agrāk Eiropai ir jāizmanto tās apjomīgie vēja enerģijas resursi. Vēja enerģijas izaugsmes paātrināšana ir ļoti svarīga, lai panāktu energoapgādes drošību. Sauszemes vēja parki ir lēti un pielāgojami. Tas ir ātrākais veids, kā saražot lielu daudzumu papildu atjaunojamās enerģijas. Vēja enerģijas nozare rada arī 300 000 darbavietu visā Eiropā, katru gadu ES IKP nodrošinot 37 miljardus eiro. Un katrs Eiropā uzstādītais jaunais ģenerators vidēji rada 10 miljonus eiro saimnieciskajā darbībā. Vēja enerģija palīdzēs Eiropai kļūt mazāk atkarīgai no fosilā kurināmā importa un ļaus mums izmantot pašmāju tehnoloģijas, lai mēs kļūtu enerģētiski neatkarīgāki.