Baltijas jūras gultne – ideāla vēja parkiem
Plānojot atkrastes vēja parku izbūvi jebkur pasaulē, viens no svarīgākajiem aspektiem ir piemērota pamatne. Baltijas jūras gultne Latvijas teritorijā, ir labi piemērota vēja parku uzstādīšanai, jo to pārsvarā klāj smilts nogulumi, kamēr Rīgas jūras līcī izveidojusies kombinācija ar smilts un dūņu nogulumiem. Lai sniegtu pēc iespējas precīzāku informāciju, katru no pieciem “Jūras plānojumā 2030” identificētajiem izpētes laukumiem nepieciešams izpētīt detalizēti, veicot slāņu un iespējamo biotopu padziļinātu izpēti. Tomēr kopumā smilts nogulumi, kas atrodas, sākot no astotā kilometra no krasta līnijas, kur vēja elektrostaciju parku būvniecība ir pieļaujama, Baltijas jūras teritorijā ir uzskatāms par labu un stabilu pamatu.
Prioritāte politiskajā dienaskārtībā - atļauju izsniegšanas procedūras uzlabošana
Šobrīd visā Eiropas Savienībā vēja enerģijas parku izbūves atļauju saņemšanai pastāv daudz un dažādu šķēršļu. Arī Ekonomikas ministrija (EM) pēdējā gada laikā turpina veikt Ministru kabineta noteikumu Nr.631 regulējuma pilnveidošanu, taču šis process ir ieildzis.
Latvijas Vēja enerģijas asociācijas (VEA) vadītājs Toms Nāburgs skaidro, ka, lai arī izmaiņu veikšana vēja enerģijas parku izbūves regulējumā ir ievilkusies, jānovērtē, ka tā beidzot ir prioritizēta, un ir svarīgi, lai nozarei svarīgie lēmumi un likumdošanas grozījumi netiek sasteigti. “EM regulējumu izstrādes procesā ir vairāk jāieklausās nozares viedoklī, kur VEA pārstāv visus vadošos Baltijas jūras reģiona vēja industrijas “milžus” ar visu tiem pieejamo pieredzes un zināšanu “bagāžu”, lai Latvijā ieviestu tādu regulējumu, kas balstīts labākajā nozares praksē, tādejādi sekmējot atkrastes vēja potenciāla praktisku apgūšanu. Lai šobrīd spēkā esošos Ministru kabineta noteikumus Nr.631 padarītu vēja parku attīstītājiem draudzīgākus, nepieciešams izstrādāt skaidrus un saprotamus jūras laukumu izsoles kritērijus, sūtot spēcīgu signālu vadošajiem nozares dalībniekiem, par Latvijas valsts gatavību apgūt savu vēja potenciālu,” stāsta T. Nāburgs.