Ko vēl var darīt, neatsakoties no pakalpojumiem, bet vēršoties pie mājas apsaimniekotāja/pārvaldnieka, lai izmantotu siltumenerģijas un karstā ūdens apgādes pakalpojumu lietderīgāk?
- Pārskatīt temperatūras režīmu siltummezglā. Samazinot temperatūru par 1°C noteiktā periodā, siltuma izmaksas samazinās par 5–7%. Nakts laikā temperatūru pat ieteicams samazināt par 2–3°C.
- Samazināt karstā ūdens temperatūru noteiktās stundās, piemēram, naktī (Latvijas būvnormatīvi noteic, ka karstā ūdens temperatūrai ūdens izdales vietās jābūt + 55°C).
- Samazināt kopējo maksājumu par izlietoto siltumenerģiju – ūdens uzsildīšanas un cirkulācijas izmaksas var samazināt, ierobežojot cirkulācijas sūkņu darbības laiku vai citus siltummezgla režīmu parametrus.
Ar ieteikumiem efektīvākai siltumenerģijas izmantošanai, ko lietotājs var darīt bez mājas apsaimniekotāja/pārvaldnieka iesaistes, iespējams iepazīties SPRK tīmekļvietnē publicētajā ziņā.
Ar šobrīd spēkā esošajām valsts atbalsta mehānismiem energoresursu cenas pieauguma kompensācijai SPRK aicina iepazīties Ekonomikas ministrijas tīmekļvietnē.
Kā atgādina SPRK, nepieciešamības gadījumā finansiālu atbalstu siltumapgādes pakalpojuma izmaksu segšanai maznodrošinātās un trūcīgās personas var saņemt, vēršoties pašvaldības sociālajā dienestā.
Iedzīvotāji var vērsties arī pie pakalpojuma sniedzēja (privātmāju un daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, kuri izmanto tiešos norēķinus) vai apsaimniekotāja (daudzdzīvokļu namu iedzīvotāji, kuri neizmanto tiešos norēķinus), lūdzot iespēju izmantot izlīdzinātos maksājumus. Kā skaidroja SPRK, piedāvāt izlīdzinātu/speciālu atmaksas grafiku nav komersantu pienākums, taču daļa šādu iespēju saviem lietotājiem piedāvā.
Kopumā SPRK līdz 13. maijam izskatīšanā ir 16 pilnie siltumapgādes tarifu projekti Latvijā. Plašāk ar siltumenerģijas tarifiem Latvijā aicinām iepazīties SPRK interaktīvajā kartē.
SPRK tarifus apstiprina bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN), norādītie tarifi ir bez PVN.