Hanna Marija Gudlada (Hannah Mary Goodlad), Equinor Baltijas jūras reģiona attīstības vadītāja konferencē norādīja, ka enerģētikas sistēmu transformācijas ceļā vispirms jāatrisina enerģijas trilemma – pieejamība, ilgtspējīgums un uzticamība, un tam jākļūst par visu Eiropas valstu fokusu. Enerģētikas sistēmu reformēšana un klimatneitralitātes sasniegšana ir visas Eiropas mērķis, tādēļ uz to jāskatās vienoti, apvienojot spēkus. Jāveicina partnerības ne vien tādos praktiskos jautājumos kā vēja parku izbūve, starpsavienojumu attīstīšana un pārvades sistēmu uzlabojumi, bet arī politiskos aspektos - kopējas enerģētikas politikas veidošanā. Veidojot jaunus projektus un uzlabojot esošās sistēmas, valstīm ar mazāku pieredzi ir vērtīgi ņemt piemēru no valstīm, kuras sevi jau pierādījušas atkrastes vēja enerģijas apgūšanā, piemēram, Dānijas, Nīderlandes, Vācijas un Lielbritānijas. Ir vērtīgi iepazīt šo valstu sistēmas un pārņemt labo praksi, kas iestrādāta normatīvajos regulējumos un jau pārbaudīta praksē.
Viena no galvenajām atziņām, kas izskanēja vairākās diskusijās, ir komplekss skatījums uz enerģētikas sistēmu. Neizbēgami virzāmies uz dažādu jomu elektrifikāciju un tai nepieciešamie energoresursi kaut kur būs jāiegūst. Lai Eiropa un tai skaitā arī Latvija patiesi kļūtu zaļākas un ilgtspējīgākas, nepietiks vien ar nelielu no atjaunojamajiem resursiem ģenerējošo jaudu pievienošanu pašreizējam enerģētikas portfelim. Ir nepieciešama vispārēja sistēmas transformācija, kurā enerģētikas bāzi veido nulles emisiju tehnoloģijas, un tikai nepieciešamības gadījumā trūkstošo saražo fosilie kurināmie, paturot prātā ietekmi, kādu tie atstāj uz klimatu, ģeopolitiku un finansēm. Attīstot atjaunīgās enerģijas ieguvi no vēja un saules, jāparedz pārvades tīklu attīstība, starpvalstu savienojumi, uzkrāšanas un uzglabāšanas sistēmas, kā arī energoresursu taupīšana un efektīva izmantošana. Kompleksu enerģētikas sistēmas attīstību veicinās dalīšanās pieredzē, starpvalstu sadarbība un vienots atbalsts katras valsts individuālo un ES kopējo mērķu sasniegšanā.
Konferenci rīkoja Latvijas Vēja enerģijas asociācija, Dānijas vēstniecība Latvijā un biznesa tehnoloģiju platforma BiSMART ar AS “Latvenergo”, Enefit Green, Eolus, European Energy, Ramboll, RWE Renewables un Sunly atbalstu.
Konferences ieraksts pieejams www.windworks.lv mājaslapā.