Pirmo reizi patogēns pērtiķiem tika atklāts kādā Dānijas laboratorijā 1958. gadā – no šejienes radās nosaukums pērtiķu bakas. Tomēr speciālistiem ir aizdomas, ka patogēns cirkulē arī vāverēs un grauzējos. Pērtiķu baku vīrusu var pārnēsāt arī cilvēki.
Pašlaik cirkulējošais pērtiķu baku vīrusa variants parasti izraisa tikai vieglus simptomus, bet var būt arī smagi.
Vīrusa Rietumāfrikas variants , kas sastopams Eiropā un ASV, nogalina aptuveni vienu procentu Āfrikā inficēto. Pastāv arī Centrālāfrikas variants, un desmit procenti gadījumu šajā kontinentā ir letāli.
Par pērtiķu baku infekcijām dzīvnieku pasaulē ir maz zināms. Cilvēki ar to iepriekš bija inficējušies galvenokārt Rietumāfrikas un Centrālās Āfrikas reģionos. Pirmais gadījums tika reģistrēts 1970. gadā Kongo Demokrātiskajā Republikā, žurnālā "Plos Neglected Tropical Diseases" raksta starptautiska pētnieku grupa.
Pēc tam vīruss izplatījās citās Āfrikas valstīs un pirmo reizi ārpus kontinenta tika atklāts 2003. gadā. Saskaņā ar PVO datiem atkārtoti uzliesmojumi ir bijuši Nigērijā, Kamerūnā un Kongo.
Pēdējo desmitgažu laikā pērtiķu baku gadījumu skaits ir pieaudzis gan Āfrikā, gan ārpus tās tai skaitā ASV un Lielbritānijā. Tas ir saistīts arī ar faktu, ka pret bakām vakcinējas arvien mazāks procents cilvēku (vakcinācija tika pārtraukta 70. un 80. gados, jo tā vairs nebija nepieciešama: ar bakām cilvēkiem vairs neslimoja), un vakcīna var aizsargāt cilvēku diezgan ilgu laiku - varbūt pat gadu desmitiem. Vismaz pērtiķu baku uzliesmojumu laikā Āfrikā vakcinētie cilvēki slimoja mazāk.
"Gadījumi, kas pašlaik novērojami ārpus Āfrikas, ir neparasti, un tie ir rūpīgi jāpārbauda," ZDF skaidroja Frīdriha Lēflera institūta (FLI) pārstāve Elke Reinkinga. PVO aicina rūpīgi izsekot visiem skarto personu kontaktiem. Klīnikas un iedzīvotāji būtu jāinformē par to, ka speciālistam ir jāpārbauda neparasti ādas izsitumi.
Pērtiķa baku simptomi ir pēkšņs drudzis, stipras galvassāpes, muguras sāpes, iekaisis kakls, klepus un bieži arī limfmezglu pietūkums. Raksturīgi ir arī tipiski baku izsitumi, kas izplatās no sejas uz ķermeni. Simptomi un iespējamās sekundārās bakteriālas infekcijas tiek ārstētas, bet īpašas terapijas nav.