Slimība skar visu vecuma grupu cilvēkus, tomēr iezīmējas arī riska grupas. Epidemiologs Jurijs Perevoščikovs Slimību profilakses un kontroles centra pirmdien rīkotajā preses konferencē informēja, ka risks inficēties ar bakām ir personām ar novājinātu imunitāti, grūtniecēm un maziem bērniem. Savukārt no konstatētajiem saslimšanas gadījumiem vairums saslimušo bija gados jauni vīrieši, kas bijuši dzimumattiecībās ar citiem vīriešiem. Te gan vēlreiz jāuzsver, ka inficēties ar pērtiķu bakām var ikviens cilvēks, neatkarīgi no sava dzimuma un seksuālās orientācijas.
Kā rīkoties inficēšanās gadījumā?
Ja ir aizdomas par inficēšanos, pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar ģimenes ārstu un jāinformē par simptomiem un inficēšanās riska apstākļiem. Ja ir inficēšanās risks, inficētie pacienti jāizolē no citiem cilvēkiem, savukārt ārstniecības personām nekavējoties jāziņo Slimību profilakses un kontroles centram par katru aizdomīgu infekcijas gadījumu, lai veiktu epidemioloģisko izmeklēšanu un organizētu nepieciešamos pretepidēmijas pasākumus, ieskaitot kontaktpersonu apzināšanu, informēšanu un medicīnisko novērošanu. Tāpat jāveic laboratoriskā izmeklēšana diagnozes apstiprināšanai, ko, kā TVNET informēja Slimību profilakses un kontroles centrs, Latvijā veiktu Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija Latvijas infektoloģijas centrs.
Slimības izplatība pasaulē
Vairāk nekā desmit valstis, kurās pērtiķu bakas parasti nav izplatītas, ziņojušas par vismaz vienu apstiprinātu pērtiķu baku gadījumu, vakar, 25. maijā, ziņoja Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs. Kopš maija sākuma Austrālijā, Eiropā un Ziemeļamerikā konstatēti nepilni 200 inficēšanās un iespējamas inficēšanās ar pērtiķu bakām gadījumi. Lai gan pēdējo 50 gadu laikā Āfrikā, ASV un Eiropā vairākkārt bijuši slimības uzliesmojumi, Pasaules Veselības Organizācija norāda, ka šī ir pirmā reize, kad vienlaikus inficēšanās gadījumi fiksēti vairākās valstīs un cilvēku vidū, kuri nav ceļojuši uz endēmiskajiem reģioniem Āfrikā. Gan Pasaules Veselības Organizācija, gan Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs pauduši, ka plašas izplatības riski šobrīd ir zemi, jo inficēšanās no cilvēka uz cilvēku notiek cieša kontakta rezultātā, piemēram, saskaroties ar ādu.