Viņš arī atzīmē, ka iespēja nodot analīzes bez kontakta ar laboratorijas personālu kopumā atbilst Latvijas iedzīvotāju mentalitātei, līdzīgi kā pašapkalpošanās kasu ieviešana lielveikalos krasi samazinājusi cilvēku skaitu, kas izmanto tradicionālās kases.
Saskaņā ar "E. Gulbja laboratorijas" sniegto informāciju laikā no 2021. gada 1. janvāra līdz šā gada 1.jūnijam robotos ir nodoti 124 352 analīžu komplekti.
Robotu attīstībā ieguldīs vēl
"E. Gulbja laboratorijas" laboratorijas speciālists Mikus Gavars atzīmē, ka robotu ieviešana laboratorijas ikdienā paver samērā plašas laboratorijas attīstības iespējas.
"Piemēram, tādu robotu, kādu mūsu laboratorija Covid-19 pandēmijas laikā izmantoja siekalu paraugu nodošanai, var izmantot jebkuru cilvēka paša ievākto analīžu nodošanai – ērču, urīna, fēču, sēnīšu paraugu, tuvā nākotnē – gļotādas uztriepju savākšana ģenētiskajām analīzēm."
To pašu var darīt arī ar dzeramā ūdens analīzēm, kuras "E. Gulbja laboratorija" sākusi veikt.
"E. Gulbja laboratorijā" arī atklāj, ka kopējās robotizācijas un automatizācijas infrastruktūras ieviešanai nepieciešamās investīcijas tuvākajos trīs gados varētu sasniegt ap 2 miljoniem eiro. Šobrīd Latvijā uzstādīti jau 22 bezkontakta nodošanas punkti – Rīgā, Mārupē, Jūrmalā un citās lielākajās Latvijas pilsētās, bet tiek plānots uzstādīt vēl.
Gavars arī piebilst, ka viens robots dienā var pieņemt 300 paraugus, tātad visi līdz šim uzstādītie kopā spēj apkalpot vairāk kā 6,5 tūkstošus pacientu visā Latvijā. "Šī sistēma turpinās attīstīties, plānota jaunu bezkontakta punktu uzstādīšana un pieņemto analīžu klāsta paplašināšana un