Nav viegli pieņemt lēmumu stāties Zemessardzē - dīvānu nomainīt pret mežu un apzināties, ka tevi var kādu dienu nogalināt. "Galu galā mēs taču tāpat visi mirsim. Tas ceļš mums visiem ejams. Kāda starpība, kurā brīdī – čībiņās pie televizora vai aktīvā darbībā ar kaujas biedriem," tā portālam TVNET saka viens no Latvijā vadošajiem bērnu mikroķirurgiem Dzintars Ozols, kurš jau septiņus gadus ir zemessargs.
Dzintars Ozols ir plastikas un rokas ķirurgs, specializējies bērnu mikroķirurģijā. Viņš veic rekonstrukciju, pārstādīšanu, transplantāciju, asinsvadu šūšanu bērniem no sešu mēnešu vecuma. “Tādiem ļoti, ļoti maziņiem, kam ir ārkārtīgi mazi asinsvadi. Strādāju ar iedzimtām deformācijām, veicu arī, piemēram, kājas pirkstu pārstādīšanu, pirkstu transplantāciju vai replantāciju,” viņš uzsver.
Ozols ir zemessargs. 2015. gadā viņš iestājās Zemessardzē. Iemesls saistīts ar Krievijas iebrukumu Ukrainā 2014. gada martā. Tieši karadarbības tuvuma sajūta mudināja viņu iestāties dienestā. Bija doma stāties agrāk, bet dažādu iemeslu dēļ lēmumu iestāties atlika. Viņš norāda – arī toreiz, līdzīgi kā tagad, cilvēki aktīvi stājās Zemessardzē. “Mēs, vairāki ārsti, iestājāmies reizē. Gan traumatologi, gan tādi paši mikroķirurgi kā es.” Ozols stāsta, ka viens no ārstiem apguva spridzinātāja profesiju, kāds cits mikroķirurgs kļuva par izcilu snaiperi, savukārt Ozols apguva Zemessardzes vada komandiera kursu un ieguva leitnanta pakāpi dienestam Zemessardzē.
Par pacientiem no Ukrainas un kara medicīnu
Nacionālajā veselības dienestā norāda, ka patlaban stacionārajās ārstniecības iestādēs kopā ārstējas 37 pacienti no Ukrainas. Ozols Bērnu slimnīcā šobrīd palīdzību sniedz kādam pusaudzim, kara bēglim no Ukrainas. Pusaudzis guvis plaukstas traumu, nervu bojājumu, un drīz gaidāma operācija. Viņa kolēģis Gaiļezerā pašlaik ārstē kādu pacientu no Ukrainas, kurš guvis kara traumu – šķembas ievainojumu kaklā.