Krievija ir izmantojusi karu Ukrainā, lai palielinātu savus centienus nogriezt savus interneta lietotājus no pārējās pasaules, tādējādi veidojot “digitālo dzelzs priekškaru”. Tomēr lēmums ļaut turpināt “Google” darboties valstī parāda, ka Krievijas iespējas ierobežot internetu nav neierobežotas.
Pirmkārt - “YouTube” ir ļoti populārs tīmekļa pakalpojums Krievijā, un otrkārt – arī paši propagandas kanāli ir izmantojuši šo platformu, lai sasniegtu miljoniem lietotāju, pirms šo kanālu konti tika bloķēti.
“Krievija redz “YouTube” potenciālu propagandas izplatīšanai. Tas ir noderīgi, lai sasniegtu jaunāku auditoriju, kas ļoti maz patērē tradicionālās televīzijas saturu. Tieši tāpēc populāri digitālie rīki arī Krievijas propagandas veidotāju acīs ir ļoti pievilcīgs rīks, kā arī jaunākajai auditorijai piedāvāt savu naratīvu,” skaidro Vijemārsa.
Krievijai ir savas alternatīvas “Facebook” (vietējais sociālais tīkls VK) un “Google” meklēšanas servisam (“Yandex”). Tomēr – “YouTube” alternatīvas nav (jā, ir valdības atbalstītais “RuTube”, taču tas nav spējis sasniegt tādu popularitāti).
“Viņiem īsti nav vietējās alternatīvas un es domāju, ka [“YouTube” bloķēšanas gadījumā] neapmierinātība sabiedrībā būs ļoti liela, jo šo pakalpojumu izmanto ļoti daudz cilvēku. Un tas dod “YouTube” visai nozīmīgu ietekmes sviru,” saka Poļakova.
“YouTube” gan nav vienīgā populārā Rietumvalstu platforma, kas darbojas kā pēdējais mohikānis. Arī “Facebook” māteskompānijai “Meta” piederošā ziņapmaiņas lietotne “WhatsApp” ir kā pēdējais “Meta” serviss, kurš joprojām darbojas Krievijā. Krievijas varasiestādes “WhatsApp” atzīts par privātu ziņapmaiņas pakalpojumu, nevis sociālo tīklu. Tikmēr pārējie “Meta” pakalpojumi, kā “Facebook” un “Instagram”, bija vieni no pirmajiem, kas Krievijā tika bloķēti.
“Nav īsti skaidrs, kas notiktu, piemēram, ar “Android” ierīču lietotājiem, kuru skaits Krievijā ir mērāms desmitos miljonu, ja Krievijai izdotos izstumt “Google” no sava tirgus. Krievijas digitālās vide un ekonomika jau tā ir ļoti trausla un ievainojama, ņemot vērā milzīgās pārmaiņas sankciju dēļ,” norāda Vijemārsa.
Pašlaik izskatās, ka gan Krievija, gan “Google” skatās viena uz otru gaida, kura puse pirmā uzdrošināsies “pārgriezt vadus”.
“Es domāju, ka Krievijas valdība spēlē ļoti delikātu spēli. Ir acīmredzams, ka viņi negrib spert soli pirmie un būt tie, kas izdzen “Google” no valsts pilnībā,” tā Poļakova.