NASA zonde “Curiosity” uz Marsa nofotografējusi pārsteidzošus akmens veidojumus, kas atgādina no neredzamas debesu krūzes lietas, laikā sastingušas ūdens straumes.
Kas ir šie dīvainie akmens tornīši uz Marsa?
Patiesība gan nav tik poētiska. Astronomi stāsta, ka šie tornīši vai kolonnas ir veidojušās no cementam līdzīgas vielas, kas reiz aizpildīja senās gultnes plaisas. Mīkstākajiem iežiem lēnām sabrūkot, cietākais materiāls palika, veidojot mums nu redzamās struktūras.
Akmens veidojumi tika uzņemti 17. maijā ar zondes kameru, tomēr NASA ar tiem publiski padalījās tikai pagājušajā nedēļā. Tiesa, lai cik dīvaini izskatītos šīs akmens struktūras, šis nav bezprecedenta gadījums.
#PPOD: Here is another cool rock at Gale crater on Mars! The spikes are most likely the cemented fillings of ancient fractures in a sedimentary rock. The rest of the rock was made of softer material and was eroded away. 📷: @NASA @NASAJPL @Caltech #MSSS fredk, acquired on May 17. pic.twitter.com/RGfjmRBfI7
— The SETI Institute (@SETIInstitute) May 26, 2022
Arī Zemes ģeoloģijā šādi veidojumi nav sveši. Tie veidojas erozijas rezultātā un nereti tiek dēvēti par zemes piramīdām vai pasaku skursteņiem. Šie veidojumi atrodami sausā vidē, piemēram Jūtas kanjonos vai Serbijas dienvidos. Nereti šīs piramīdas jeb tornīši var sasniegt pat desmit stāvu ēkas augstumu.
Abi akmens veidojumi uz Marsa izskatās visai trausli, salīdzinot ar tiem, kurus mēs redzam uz Zemes, tomēr tā nav. Tie ir pietiekami stingri, lai spētu turēties pretī Sarkanās planētas gravitācijai.