Kas jāņem vērā pirms un pēc matu pārstādīšanas?
Matu pārstādīšanas procedūra parasti aizņem aptuveni 8 stundas, tas gan ir atkarīgs no pārstādāmo matu daudzuma. Procedūra notiek vietējā anestēzijā (līdzīgi kā pie stomatologa), pacients visu procedūru sēž lielā, mīkstā procedūru krēslā un netiek atslēgts no apkārtējās pasaules – var klausīties mūziku, lasīt grāmatu, izmantot planšeti, telefonu, datoru, lielākā daļa pacientu skatās televizoru, stāsta ķirurģe un matu transplantoloģe I. Runce. Galvenais uzdevums ir sēdēt mierīgi un turēt galvu taisni – par visu pārējo rūpējas matu transplantācijas komanda.
Pēc procedūras veikšanas mati aug pamazām, katru mēnesi palielinoties to apjomam, un gala rezultāts tiek sasniegts aptuveni pēc 12 mēnešiem, kad ir izauguši visi pārstādītie mati. Kontrindikācijas procedūrai ir tādas pašas kā jebkurai medicīniskai manipulācijai, īpašu noteikumu un prasību nav, kā arī pirms procedūras veikšanas tiek veiktas asins analīzes, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā. Pēc procedūras donorzona (pakauša zona, no kurienes tiek ņemti pārstādāmie mati) sadzīst aptuveni nedēļas laikā. Priekšpusē vai augšpusē, kur ir pārstādīti jaunie matiņi, krevelītes saglabājas aptuveni 7 līdz 10 dienas, pēc to nokrišanas pārstādītajā zonā ir redzams apsārtums, kas pamazām uzsūcas un parasti izzūd 2 līdz 3 nedēļu laikā. Pēc tam atliek tikai gaidīt, kad izaugs jaunie mati.
Ieteikumi, ja mati sāk izkrist
Pamanot, ka matu apjoms samazinās, noteikti ir savlaicīgi jāvēršas pie matu ārsta – trihologa, kas veiks trihoskopiju un ieteiks nepieciešamos soļus, lai matu izkrišana neturpinātos. I. Runce uzsver, ka noteikti nevajadzētu gaidīt, kad būs izkrituši visi mati, jo tas paildzinās un sadārdzinās matu transplantācijas procedūru. BENU Aptiekas farmaceite I. Priedniece norāda, ka matu izkrišanas mazināšanai ir pieejami gan kosmētikas līdzekļi, gan bezrecepšu un ārsta nozīmēti recepšu medikamenti. Bezrecepšu medikamentus šķīdumu veidā, kam sastāvā ir minoksidils, lieto androgēnās alopēcijas ārstēšanai gan vīriešiem, gan sievietēm. Tie mazina intensīvu matu izkrišanu un stimulē jaunu matu augšanu. No kosmētikas līdzekļiem pieejami šampūni, balzami, kondicionieri, maskas, eļļas, losjoni, kas satur placentas ekstraktu, vitamīnus PP, B5, B6, biotīnu, hinīnu, ēdelveisu, amineksilu, kofeīnu, dadžu eļļu, peptīdus, adenozīnu, aminoskābes un citas aktīvās sastāvdaļas.
Farmaceite atgādina, ka matu veselībai svarīgs ir veselīgs un aktīvs dzīvesveids, kā arī vitamīni un minerālvielas, ko ieteicams uzņemt ar sabalansētu un pilnvērtīgu uzturu – ēdienkartē jāiekļauj ar olbaltumvielām bagāti produkti, zivis, dažādas ogas, augļi, dārzeņi un rieksti. Tāpat nozīmīgi ir B grupas vitamīni, D, C, A, E vitamīns, cinks, dzelzs un selēns.