“Portugālē ir pieaugusi gan saslimstība, gan slimnīcu noslogojums, neraugoties uz lielo vakcinācijas aptveri un milzīgu saslimstības pacēlumu šī gada sākumā.
Tas ir, visticamāk, tāpēc, ka imunitāte, kuru izraisīja BA.1 omikrona vīrusa apakšvariants gada sākumā, nav pietiekama pret BA.5 apakšvariantu. No citām Eiropas Savienības valstīm šāds trauksmes signāls nav saņemts,” saka Perevoščikovs, “iespējams, tāpēc, ka citās valstīs, arī Latvijā, plaši cirkulēja BA.2 apakšvariants, kas izraisa labāku imunitāti pret BA.4 un BA.5." Arī Latvijā konstatēti omikrona jaunie celmi BA.4 un BA.5. Notekūdeņos tie manīti Rīgā, Liepājā, Jūrmalā, Jelgavā un Salaspils novadā. Iespējams, tāpēc, kā norāda epidemiologs, šobrīd nevar apgalvot, ka saslimstība konkrētajās teritorijās turpina samazināties. “Bija novērots pat neliels saslimstības pieaugums, taču nenozīmīgs, salīdzinājumā ar to, kāda saslimstība bija līdz šim,” viņš atzīst.
Runājot par iespējamo situāciju rudenī, Perevoščikovs norāda, ka tas ir atkarīgs no dažiem faktoriem – kāda jauna vīrusa paveida izplatības, cilvēku imunitātes spraiguma, sezonālajiem faktoriem un piesardzības pasākumu ievērošanas. Viņš stāsta, ka nepārtraukti notiek sacensība starp vīrusu un cilvēka imunitāti. Vīruss neatlaidīgi cenšas atrast jaunu nišu un šim nolūkam “uzvarēt” iepriekš iegūto imunitāti, tas mēģina atrast joprojām nevakcinētus un Covid-19 nepārslimojušus cilvēkus. “Tas ir dabiski.
Evolūcijas procesā pastāvēt spēj tāds vīruss, kurš varētu labāk pielāgoties apstākļiem.”
Tomēr epidemiologs atzīst, ka arī situācijā, ja omikronam pat neizveidosies jauni celmi un neparādīsies citi epidemioloģiski un klīniski bīstami vīrusa varianti, jebkurā gadījumā rudenī gaidāms saslimstības pieaugums.