TOS Audu centrā uzraudzīs kaulu ziedošanu, kas ietver kaulaudu donoru atlasi, iekļaujot nepieciešamos laboratoriskos izmeklējumus.
Kaulaudu donora materiāla iegūšana pagaidām notiks tikai TOS un tālāk tiks nogādāta Audu centrā. Audu centrs veiks materiāla novērtējumu un apstrādi, kas ietver donora materiāla apstrādi, iekļaujot termālu dezinfekciju, mikrobioloģisko testēšanas nodrošināšanu un sasaldēšanu. Tāpat Audu centrā notiks kaulaudu materiāla uzglabāšana, kas ietver kaulaudu donora materiāla izsekojamību, uzglabāšanu un izlaidi.
"Paldies Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcai par iniciatīvu, izveidojot Latvijā pirmo kaulaudu centru, kas ļaus veiksmīgāk un ar augstvērtīgākiem materiāliem ārstēt pacientus. Ceru, ka centra atvēršana paplašinās arī cilvēku iesaisti donoru kustībā. Šis ir labs piemērs tam, kā tehnoloģijas dod mums cilvēcīgu iespēju palīdzēt otram," tā veselības ministrs Daniels Pavļuts.
Priecājamies, ka ir rasta iespēja Latvijā izveidot šādu kaulaudu centru un sākt veidot kaulaudu banku. Tas dos iespēju vēl kvalitatīvāk un veiksmīgāk veikt dažādas kaulaudu aizvietošanas operācijas. Dabīgie kaulaudi viennozīmīgi labāk adaptējas cilvēka organismā un iekļaujas kaulu reģenerācijas procesā.
Līdz šim Latvijā bija iespēja šādu bioloģisku materiālu iegādāties tikai no ārvalstīm, kas izmaksātu daudzreiz dārgāk nekā mākslīgais materiāls," skaidro Uģis Zariņš, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas galvenais ārsts.
Dižbite-Svarinska informēja, ka šobrīd šis ir vienīgais kaulaudu centrs reģionā. Ne Lietuvā, ne Igaunijā nav šādas dabīgo kaulaudu apstrādes iespējas, tuvākais centrs atrodas Vācijā.